درباره آلمان
اشتراک گذاری مطلب

درباره آلمان

شاید صحبت از تاریخ اروپا به ویژه در دوران معاصر ، سیاست ، صنعت (به ویژه خودرو سازی و ساخت ماشین آلات صنعتی) و اقتصاد روز دنیا ، فرهنگ ، گردشگری ، ورزش و حتی استانداردهای زندگی بدون یاد کردن از کشور آلمان چیزی کم داشته باشد . آلمان با داشتن جمعیتی نزدیک به جمعیت ایران ، تنها صاحب خاکی قریب به یک پنجم سرزمین ماست ، اما فراز و فرودهای فراوان تاریخی چنان درسی به مردم این ناحیه داده است که امروزه یکی از مرفه ترین ملّت های جهان هستند . در طول تاریخ شکست در جنگ کشورهای بسیاری را زمین گیر کرده و رسیدن به دوره شکوفایی و شکوه آن ها را سال ها به تعویق انداخته است ، این در حالیست که آلمان بازنده دو جنگ جهانی بوده و وجود این کشور و استقلال آن در حال حاضر چیزی شبیه معجزه است .
با مراجعه به منابع تاریخی درباره آلمان می توان افزود که دولت این کشور پس از جنگ جهانی اول و تحت فشار فرانسه و بلژیک به چاپ شبانه و روزی اسکناس به کمک 2000 ماشین چاپ روی آورده بود تا بتواند اقتصاد خود را سرپا نگه دارد ؛ در حالی که ارزش این پول در اثر تورم آنچنان کم شده بود که کارگران با چرخ دستی حقوق روزانه خود را در قالب اسکناس دریافت کرده و همه آن را صرف خرید تنها یک وعده غذایی می کردند و یا ۴ تریلیون و ۲۰۰ میلیارد مارک آلمان که معادل یک دلار آمریکا بود ، به جای سوخت و ذغال سنگ در اجاق آشپزخانه های آلمانی ریخته می شد . زمانی که این وقایع را در کنار دو پارچگی آلمان در جنگ جهانی دوم و تقسیم شدن میان بلوک شرق و غرب قرار می دهیم ، می بینیم که آلمان امروز ققنوسیست که از خاکستر خرابه های جنگ جهانی سر برآورده است . درباره آلمان می توان گفت که این کشور با وجود فراهم آوردن رفاه اجتماعی برای مرمانش با رشد منفی جمعیت روبروست ، بطوریکه در 20 سال اخیر در حدود 2500 مدرسه تعطیل شده است . اتفاقی که دولت آلمان برای مقابله با آن تحصیل تا سطوح عالیه را برای همگان رایگان کرده است . اما هیچکدام از این عوامل سبب نشده است تا امروزه آلمان یکی از قطب های گردشگری اروپا ، غول صنعت ، قدرتمندترین کشور منطقه خود ، عضو ثابت گروه پنج محدوده و ویزای شینگن و دارای طوماری از افتخارات و رکوردهای مثبت نباشد .

درباره آلمان می توان گفت ، زمانی که از عوامل پیشرفت و شاخصه های معرفی این قلمرو صحبت می کنیم ، عناصر جذاب این کشور به حدیست که معمولاً نامی از گردشگری و صنعت توریسم آن به میان نمی آید ، این در حالیست که هیچگاه گفته نمی شود که این کشور همه ساله در میان 10 کشور پر بازدید جهان قرار دارد . گردشگری در آلمان از دو منظر داخلی و خارجی مهم بوده و مورد بررسی قرار می گیرد ؛ اول اینکه به دلیل جمعیت قابل توجه این کشور – حداقل در برابر سایر همسایگانش – مسافرت های درون کشوری برای اهالی آلمان به حفظ و گردش پول در این سرزمین منجر می شود ، لذا بر خلاف برخی کشورهای گردشگر پذیر که تنها میزبانند ، آلمان خود نیز تامین کننده بخش عمده ای از این افراد می باشد .

از سویی دیگر (بعد خارجی)  در میان جاذبه های گردشگری آلمان ، مسیری موسوم به ” جاده رمانتیک ” و دیگر نواحی مشابه ، با گرد هم آوردن جاذبه های طبیعی ، تاریخی ، فرهنگی و قرار گیری در زیرساختی استاندارد سبب شده اند تا با گردشی کوچک ، حجم زیادی از اطلاعات و لذت های سفر را دریافت کنیم . علاوه بر این جاده باواریایی ، جزیره موزه ها در برلین به عنوان کرانه ای مملو از موزه ، گالری و نمایشگاه ها که گاهی خود سازه ها نیز ارزش تاریخی و معماری بالایی دارد – مانند موزه پرگامون – عطش علاقه مندان تاریخ ، فرهنگ و هنر را سیراب می کند . درباره آلمان همچنین می توان افزود که با وجود جشنواره اکتبر ، آثار تاریخی نورنبرگ ، جنگل سیاه و ده ها جاذبه دیگر ، مسافری از حضور در اینجا پشیمان نمی شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *