درباره اتریش
اشتراک گذاری مطلب

درباره اتریش

درباره اتریش تا به حال مثال های فراوانی از کوچک بودن وسعت اروپا دیده ایم اما شاید بتوان اتریش و شرایط جغرافیایی آن را فصل الخطاب آن ها دانست . این کشور که دارای وسعتی قریب به استان یزد و جمعیتی کمتر از شهر تهران دارد ، با کشورهای آلمان ، جمهوری چک ، اسلوواکی ، مجارستان ، ایتالیا ، اسلوونی ، سوئیس و لیختنشتاین مرز مشترک دارد . اگرچه زبان رسمی مردم اتریش آلمانیست ، اما این وسعت کم و تاثیر پذیری فراوان از همسایه ها سبب شده است تا زبان های اسلوونیایی ، کرواتی و مجاری نیز در شهرهای مرزی این کشور استفاده شود . در معرفی کشورهای اروپایی ، اشاره به وضعیت مناسب معیشتی ، رفاهی ، درمانی ، آموزشی و یا امکان تردد به برخی از آن ها بواسطه ویزای شینگن فوری به جزئی جدایی ناپذیر تبدیل شده است ، لذا با گذر از تکرار مکررات به بیان برخی از ویژگی های جذّاب این کشور می پردازیم .
درباره اتریش می توان گفت که این کشور پس از تحمل خسارات و جریمه هایی که در طی جنگ های جهانی داشته اشت ، از این تاریخ تا کنون در جنگی حضور نیافته ، همواره خود را بی طرف اعلام کرده و حتی به عضویت پیمان نظامی ناتو نیز در نیامده است . موتزارت ، بتهوون ، یوزف هایدن ، شوبرت و اشتروس از جمله بزرگان موسیقی کلاسیک جهان ، یا اصلیتی اتریشی داشته و یا بخش عمده ای از زندگی خود را در این کشور گذرانیده اند لذا از این کشور به عنوان مهد موسیقی دنیا یاد شده و امروزه با گذر از هر کوی و برزن نوازندگانی از سراسر دنیا را مشاهده می کنید . هیتلر و آرنولد شوارتزنگر قهرمان پرورش اندام جهان اصالتاً اتریشی هستند . درباره اتریش , پرچم این کشور که یکی از قدیمی ترین های نوع خود در جهان است گفته می شود که که در قرن 12 میلادی ، زمانی که پیراهن سفید دوک این ناحیه در جنگ به کلی سرخ شده بود ، محل بستن کمربند وی سفید باقی مانده و الهام بخش پرچم کنونی آن ها شده است . بخشی از رشته کوه های آلپ در این کشور قرار دارد و به جز آن کوهستان گروسگلوکنر و آبشار کریمال از دیگر جاذبه های طبیعی این کشور می باشند . اتریش دارای 19 برنده جایزه نوبل است که در نوع خود رکوردی جالب –و نه بهترین- محسوب می شود .

پایتخت اتریش شهر وین می باشد که به دلیل شرایط خوب آب و هوایی ، دسترسی آسان به همه کشورهای اروپایی (و جهان) ، امنیت مثال زدنی و اهمیت بالای آن در میان شهرهای پرجمعیت اتحادیه اروپا ، به محل استقرار دائم یا پایگاه های ثانویه ارگان های مهم بین المللی اعم از اوپک ، سازمان انرژی اتمی و سازمان ملل متحّد تبدیل شده است . این شهر که برای ما ایرانیان یادآور روند چند مرحله ای توافقات هسته ای می باشد ، بر خلاف بسیاری از شهرهایی که با ورود جنگ به آن ها ویران می شوند ، سیر صعودی و پیشرفت خود را شروع کرد . در همین رابطه نیاز به توضیح است که پیش از جنگ جهانی اول ، وین دارای جمعیتی افرون بر دو میلیون نفر بود که بخش اعظمی از آن ها از سطح رفاهی خوبی برخوردار نبوده و شمار قابل توجهی از آنان (در حدود 1800 نفر) در سال های اولیه قرن بیستم خودکشی کردند . شاید قرار گرفتن در خط مقدم دو جنگ جهانی و فشار زیادی که به مردم این کشور از سوی فاتحان نبرد اعمال شد ، عاملی بود تا اهالی این کشور به خود آمده و قلمرو امروزی را بوجود آورند . همچنین درباره اتریش می توان اضافه کرد که این کشور پس از جنگ جهانی دوم میان چهار کشور آمریکا ، انگلیس ، شوروی و فرانسه تقسیم شد تا سال ها سایه سنگین سربازان خارجی را در شهرهای خود ببیند .

در پایان درباره اتریش لازم به ذکر است که فرهنگ کافه نشینی و “پاتوق کردن” در یک تریا از هدایای اتریشیان به مردم دنیاست . گفته می شود که پس حمله عثمانی به این کشور ، عدم موفقیت آن ها در ورود به مرزهای اتریش و عقب نشینی در پس این واقعه ، گونی های قهوه زیادی از سربازان ترک به جای ماند که دستمایه ای برای رونق کافه های این کشور گردید . در این فرهنگ ، بیشتر مردم دارای محل مشخصی برای نوشیدن و میل غذا بوده که می توانستیم آن ها را در این مکان بیابیم ؛ به گونه ای که مثلاً اگر فردی در پی یافتن فروید بود به کافه لانتمان رفته و یا می توانستیم هیلتر جوان را در کافه سنترال ملاقات کنیم . در این نوع منش و عملکرد ، انسان های مختلف با عقاید گوناگون پس از گرد هم آمدن در کافه ها ، تفکرات خود را به اشتراک گذاشته و از آخرین اخبار ، اطلاعات ، دستاوردها و … مطلع می شدند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *