درباره انگلیس
اشتراک گذاری مطلب

زمانی که درباره انگلیس سخن می گوییم در حقیقت بخش قابل توجهی از تاریخ معاصر در حوزه های گوناگون از قبیل سیاست ، ورزش ، صنایع سنگین ، توریسم ، فیلمسازی و ده ها نمود دیگر دنیای امروز را منادا قرار داده ایم .

کشور انگلیس در بطن جزیره بریتانیای کبیر ، در کنار اسکاتلند ، ایرلند شمالی ، جنوبی و همچنین ولز مجموعه ای را تشکیل می دهند که هم برای مردم ایران و هم برای سایر کشورهای جهان یادآور اتفاقات خوب و بدی می باشد . این کشور که در زمینه سیاسی «روباه پیر» لقب گرفته است ، قرن هاست که با سیاست های به ظاهر دوستانه و گاه خصمانه و حملات مستقیم نظامی ، ردی از خود در گوشه گوشه دنیا به جای گذاشته است .

انگلیس

از کشورگشایی های انگلیسیان در قرون ماضی در شرق آسیا ، جنوب آمریکا و شمال آفریقا گرفته تا انواع و اقسام جنگ ها و نزاع های بیهوده ( مانند جنگ فالکلند که از نظر برخی به مثال دعوای دو آدم تاس بر سر شانه می ماند ) ، از دخالت های بیجا درامور کشورهای دیگر گرفته تا آسیب های جبران ناپذیری به ملت های مظلوم (مانند قطحی بزرگی که در حدود یک قرن پیش با اقدامات خودخواهانه انگلیسیان در ایران رخ داد) تا آتش افروزی در دو جنگ جهانی (که البته با اقدامات تدافعی آن ها شروع شد) ، برخی از ره آورد های منفی حکومت این کشور است . از سویی دیگر دنیای امروز بخشی از پیشرفت خود را مرهون دانشمندان ، ادبا ، محققین و فعالان انگلیسیست که با تحصیل و ممارست در بهترین دانشگاه های  اروپا (از جمله کمبریج و اکسفورد به عنوان رکورد داران بیشتر برندگان جایزه نوبل) شرایط بهتری برای زندگی انسان رقم زده اند .

انگلیس

با گذر از این تاریخچه ، درباره انگلیس می دانیم که مساحت 244 هزار کیلومتر مربعی آن ، جمعیتی افزون بر 50 میلیون نفر را در خود جای داده است . پایتخت  انگلیس شهر لندن بوده و از دیگر شهرهای مهم آن می توان به بیرمنگام ، منچستر ، لیورپول ، لیدز ، شفیلد ، نیوکاسل ، بریستول ، یورک ، ناتینگهام و … اشاره کرد .

بی تردید نام بسیاری از شهرهای انگلیس به گوش فوتبال دوستان آشناست ، چرا که طبق سنتی قدیمی تیم های بزرگ آن نام خود را از شهر خود به عاریه می گرفتند . در کنار همین ورزش فوتبال که انگلیسیان به اختراع و عرضه آن بسیار بالیده و آن را از میراث خود برای جهانیان می دانند ، می توان این کشور را مهد ورزش های دیگری چون کریکت ، راگبی ، تنیس ، بدمینتون ، هاکی ، بیلیارد و ده ها ورزش دیگر نیز دانست که به طرق مختلف به سایر نقاط جهان گسیل کرده اند .

انگلیس

پرچم انگلیس ( و نه بریتانیا) که علامت به علاوه ای قرمز در زمینه ای سفید می باشد ، (همانطور که در برخی فیلم های تاریخی نیز می توان مشاهده کرد) ترکیب پوشش شوالیه های قرون وسطای این ناحیه ، با تأسی از صلیب “سنت جورج”  به عنوان سرباز و کاهنی رومی بوده است ، اعتقاداتی که با مهاجرت برخی انگلیسیان به اقیانوسیه یا آمریکا ، نسل های متولد شده در این مناطق را نیز به نحوی تحت تاثیر قرار داده است .

از آنجایی که پایتخت هر کشور شاخصه اصلی معرفی آن قلمرو می باشد ، زمانی که قصد داریم تا درباره انگلیس سخن بگوییم نمی توانیم از لندن یادی نکنیم . این شهر به عنوان پایتخت مالی اروپا ، پرجمعیت ترین شهر این قاره و یکی از الهام بخش ترین شهرهای دنیا در زمینه های سرگرمی ، رسانه ، آموزش ، هنر و از همه مهمتر جنبش های سیاسی در طول تاریخ خود این ویژگی های منحصر بفرد را به طرق مختلف به نمایش گذاشته است .

انگلیس

توجه به همین نکته که لندن دارای پنج فرودگاه بین المللی به نام های هیثرو (Heathrow) ، گاتویک(Gatwick)، استانستد (Stansted)، لوتن (Luton)و فرودگاه شهر لندن (London City Airport) می باشد نشان دهنده اهمیت فراوان ترابری هوایی – انقال انسان ها و کالا- به داخل یا خارج این شهر است . این حجم از مسافرت های هوایی بی تردید در پی ورود گردشگران فراوانی که برای سیاحت و گشت و گذار به این شهر آمده اند نیز می باشد ، لذا شناسایی جاذبه های گردشگری این شهر از اهمیت فراوانی برخوردار است .

موزه های بریتانیا ، تاریخ طبیعی ،  علوم ، ویکتوریا و آلبرت ، مادام توسو و دریانوردی تنها میعادگاه هایی برای علاقه مندان به آثار تحت حفاظت لندن می باشد ؛ این در حالیست که در کنار انواع نگارخانه ها ، ابنیه تاریخی مانند برج لندن ، جاذبه های مدرن مانند چرخ و فلک غول پیکر آن و بازدید از هسته باستانی این شهر ، طبیعت این ناحیه نیز می تواند برای بسیاری از علاقه مندانی که طالب آگاهی درباره انگلیس هستند موثر باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *