فرانسه
اشتراک گذاری مطلب

درباره فرانسه : اگر کارتون و فیلم های سینمایی Asterix (همان قومی که با خوردن معجونی جادویی قدرتمند می شدند) را دیده باشید ، می دانید که این گروه با نام «گل ها» اجداد ساکنین فرانسه امروزی بوده اند ، البته با این تفاوت که در برابر تمدن روم جزء قبیله های وحشی به حساب آمده و در نهایت نیز شکست سختی در برابر رومیان (بر خلاف داستان ها) متحمل شدند . با گذر از این مقدمه تاریخی ، می دانیم که فرانسوی ها در برابر رومیان ، یونانیان ، انگلیسی ها و حتی آلمانی ها از تاریخ پر قدمتی در اروپا برخوردار نیستند ، اما پس از قرون وسطی و شروع دوره روشنگری ، با روی کار شاهان فرانسه (از لویی پارسا تا نوزدهم) ، انقلاب کبیر ، سلطنت ناپلئون بناپارت به آنان تا به امروز ، نه تنها در صدر قدرتمند ترین کشورهای جهان قرار گرفته اند ، بلکه رد پای آنان بویژه در اوایل سلسله قاجار در ایران ، ورود بخشی از فرهنگ و لغات آنان به فرهنگ و زبان فارسی ، تربیت اولین نسل های ایرانی دانش آموخته در فرنگ و … نیز به چشم می خورد .

درباره فرانسه

درباره فرانسه

کشورگشایی و تسخیر ممالک مستعمره ، تربیت چهره های فاخر فرهنگی ، علمی و هنری و همچنین بها دادن به این افراد سبب شده تا امروزه این کشور یکی از پنج میراث دار اصلی یونسکو بوده و سالانه میلیون ها گردشگر را در خاک خود پذیرا باشد .  فرانسه ملقب به کشور شش ضلعی (نقشه جغرافیایی شش ضلعی کشور) پهناورترین کشور اتحادیه اروپا و پس از آلمان با قریب به 70 میلیون نفر پر جمعیت ترین آن ها نیز می باشد . فرانسه به دلیل قرارگیری در مجاورت دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس نیز از حیث شرایط سوق الجیشی دارای وضعیتی استثناییست .

درباره فرانسه

درباره فرانسه

وجود موزه های لوور و اورسی ، بلوارشانزه‌ لیزه ، برج ایفل ، کاخ های ورسای ، تویلری ، لوکزامبورگ و پلنتس ، طاق نصرت تریومفه ، کلیسا های نوترودام و سکره کر ، در کنار صدها عمارت ، میدان ، خیابان ، سالن اپرا ، پل ، رستوران و هتلی که انسان را سر ذوق می آورد ، گوشه ای از جاذبه های شهری فرانسه بویژه پاریس می باشد ، هرچند در مناطق روستایی و طبیعت بکر آن نیز علاقه مندان فراوانی را می توان یافت . در همین راستا می توان از شهرهای بوردو ، بندر مارسی ، مون پولیه ، استراسبورگ ، لیون ، لیل ، تولوز و نیس به عنوان دیگر شهرهای مهم فرانسه یاد کرد .

درباره فرانسه

درباره فرانسه

چندی از کشورهای دنیا از قبیل آمریکا یا ترکیه ، با داشتن پایتختی سیاسی ، دارای پایتخت فرهنگی و اقتصادی متفاوتی می باشند . به عنوان مثال آنکارا در برابر استانبول و واشنگتن در برابر نیویورک حرف زیادی برای گفتن (حداقل در زمینه جذب گردشگر) ندارد . این در حالیست که بیشتر کشورهای دنیا را با پایتخت و بزرگترین شهر آن می شناسند که فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیست . پاریس به عنوان پایتخت سیاسی فرانسه ، پایتخت اقتصادی ، هنری ، فرهنگی ، علمی ، سرگرمی و مد فرانسه و حتی اروپا می باشد ، بطوریکه با تامین  ۲۵٪ تولید ناخالص داخلی فرانسه ، رتبه پنجم این رقابت را در میان همه شهرهای جهان داراست . پاریس پس از توکیو دارای بیشترین دفتر مرکزی کمپانی های بزرگ دنیاست (قریب به 40 از 500) و با در آغوش کشیدن این مجموعه ها ، دفاتر مرکزی سازمان هایی بین المللی تظیر یونسکو ، همکاری اقتصادی و اتاق بازرگانی به مدینه فاضله ای برای تجار و شرکت های بازرگانی دنیا تبدیل شده است که در کنار تفریح و قرار گرفتن در زمره گردشگران ، پول فراوانی را نیز به آن وارد می کنند .

اگرچه آثاری از پاریس کهن در آثار بجای مانده از قرون وسطی دیده می شود ، اما تاریخ پاریس با نام جنگ های جهانی اجین شده است . این شهر در جنگ جهانی اول آماج حملات زیادی بوده اما پس از امضای معاهده صلح به سرعت به روزهای اوج خود بازگشته است . درباره فرانسه و پاریس می توان افزود که بواسطه جو هنری و فرهنگی حاکم بر آن ، شخصیت های برجسته  متعددی اعم از استراوینسکی ، پیکاسو ، دالی و همینگوی (به جز چهره های سرشناس فرانسوی) که در رشته های موسیقی ، نقاشی و نویسندگی فعالیت می کردند و از آن مهمتر دارای ملیت هایی روسی ، اسپانیایی ، آمریکایی و … با کنایه به اینکه هنر و فرهنگ نزدیک کننده انسان ها حتی در اوج جنگ به یکدیگر می باشد در آنجا جمع شده بودند . در انتها گفتنیست که این شهر که به مدت 4 سال هم در اشغال آلمان ها در جنگ جهانی دوم بوده است ، علاوه بر همه ابنیه و جاذبه های گردشگری خود ، شهر کافه‌ ها و رستوران‌ها نیز می باشد که از مهمترین این اماکن – که نمی توان درباره فرانسه صحبت کرد و نامی از آن ها نبرد – می توان به کافه های دولاپه ، دوماگوت و فلور ، رستوران های لالزاس، ماکسیم ، پییر گاگز ، لاتراس و ویکند ، کاباره های مولن روژ و لیدو و همچنین نایت کلاب های متعدد آن اشاره کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *