کانادا
اشتراک گذاری مطلب

درباره کانادا : کانادا نام کشوری در فوقانی ترین نقطه آمریکای شمالیست که از شرق به اقیانوس آرام ، از شمال به اقیانوس منجمد شمالی ، از غرب به اقیانوس اطلس و از جنوب مرزی بسیار طولانی با ایالت متحده آمریکا دارد . کشور کانادا با داشتن مساحتی تقریباً 10 میلیون کیلومتری خود ، پس از روسیه پهناورترین کشور دنیاست ، با این تفاوت که در این خاک پهناور تنها 35 میلیون نفر ساکنند ، آماری که سبب شده است تا در لیست 240 کشوره دنیا ، کانادا در رتبه 229 ام دنیا یکی از کم تراکم ترین کشورهای جهان لقب گیرد . لازم به ذکر است که سرمای قسمت های شمالی این کشور به دلیل وجود قطب شمال و آلاسکا که مظهری از سرماست ، بسیار ناچیز بوده و عمده جمعیت این کشور در شهرهای جنوبی و در مجاورت آمریکا زندگی می کنند .

درباره کانادا

درباره کانادا

از بومیان کانادا اطلاعات چندانی در دست نیست ، اما می دانیم که تولد کانادای امروزی ریشه در فعالیت های قرن پانزده و شانزده دولت های انگلیس و فرانسه دارد . در این سال ها کانادا (که در گویش محلیان به معنای سرپناه است) به عنوان مقصدی بکر برای ماجراجویی دولت های اروپایی سبب شد تا انگلیسی ها در کرانه اقیانوس اطلس مستقر شده و فرانسویان به فاصله چهار دهه از آنان به بطن این سرزمین رسوخ کنند ، لذا امروزه شاهد رواج هر دو زبان در این کشور (به ویژه فرانسوی که زبان رسمی آن ها نیز می باشد) هستیم .

درباره کانادا

درباره کانادا

با گذر زمان و ایجاد تغییرات در اروپا در اواخر قرن هجدهم ، انگلیسی های کانادا نیز با تصرف کِبِک که شهر فرانسویان بود ، اختیار این کشور را به دست گرفته و تا به امروز که کانادا عضوی از کشورهای مشترک المنافع بوده و ریاست آن تحت نظر ملکه انگلیس است به بقای خود ادامه می دهد . در نهایت گفتنیست با اینکه اُتاوا پایتخت سیاسی این کشور است ، اما سه شهر ونکوور ، تورنتو و مونترآل پرجمعیت ترین شهرهای کانادا و قطب های فرهنگی و اقتصادی آن می باشند .

درباره کانادا

درباره کانادا

در مقالات پیشین گفته شد که زبان فرانسوی تاثیر فراوانی در تلفظ کلمات گوناگون خارجی برای ایرانیان داشته است ، که درباره کانادا و این مورد خاص ( پایتخت آن) نیز صادق است . Ottawa به عنوان چهارمین شهر بزرگ کانادا از سوی انگلسیس زبان ها آ/ تو / وا خوانده می شود ، در حالی که ما در ایران به تاسی از فرانسویان آن را او / تا / وا می خوانیم .

این شهر 1 میلیون نفری با وجود مونترآل و تورنتو پایتخت کانادا شد ، چرا که بر خلاف دیگر گزینه ها که انگلیسیان و فرانسوی ها در آن ها جمعیتی غالب بودند ، پراکندگی این دو ملیت در این شهر مساوی بوده که سبب می شد تا با توازن جمعیت ، توازن قدرت نیز به بار آید . از سویی دیگر به دلیل دوری این شهر از آب و مرزهای آمریکا ، امنیتش بهتر تامین شده و مورد تهاجم گاه و بی گاه دشمنان قرار نمی گرفت .

ساختمان پارلمان هیل ، گالری ملی کانادا ، موزه های جنگ ، طبیعت ، هوا و فضا ، بایتون ، کشاورزی و  … برج صلح ، کانال و تالار ریدو ، کلیسا و قصر سلطنتی نوتردام ، و ده ها بنای تاریخی ، مقبره ، میدان و جاذبه طبیعی دیگر اماکن فیزیکی جذاب این قلمرو برای گردشگران می باشند .

این در حالیست که درباره کانادا می دانیم ، جاذبه های توریستی آن تنها به آثار و ابنیه ملموس محدود نشده و گاه یک رویداد سالانه آن نیز می تواند به جذب گردشگر منهتی شود . به عنوان مثال روز کانادا ، جشنواره های گل لاله ، کارپ فر ، نور کریسمس ، اونتاریو ، کودکان ، RBC Bluesfest ، قایق اژدها ، جشن وینترلود و … از جمله وقایعی هستند که سبب می شود تا افراد ، نه تنها از نقاط دیگر این کشور ، بلکه از سراسر دنیا برای شرکت در این گردهمایی ها به اتاوا سفر کنند .

در پایان درباره کانادا و پایتخت آن باید افزود که مرکز ملی هنر ، پارک میجر هیل و آبی کالیپسو ، باغ قلمرو ، ساحل هوراسویل و بریتانیا ، جزیره پتری و گرین ، دریاچه میچ ، تئاتر سنترپوینت و … از دیگر جاذبه های فیزیکی ( اما مدرن یا طبیعی ) این شهر می باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *