یونان
اشتراک گذاری مطلب

درباره یونان : نمی توان متون تاریخی را مرور کرده و ردی از یونانیان در آن نیافت . در روزگاری که دولت های ایران و روم با نزاع های سیاسی و لشگرکشی های مداوم خود در پی کشورگشایی و کسب باج و خراج از دیگری بودند ، یونان کشوری بود که به تولید و گسترش علم و دانش ، فرهنگ و هنر ، طب و کتابت و حتی ورزش اهتمام می ورزید .

درباره یونان

درباره یونان

ارسطو ، افلاطون ، ارشمیدس ، هرون ، سقراط ، بقراط ، بطلمیوس ، تالس ، فیثاغورس ، اقلیدوس و ده ها تن دیگر ، چنان شالوده علوم ریاضی و هندسه ، طب ، فلسفه و منطق ، اختر شناسی ، علوم سیاسی ، ادبیات و نمایش نامه نویسی و سایر علوم اکتسابی را بنا نهادند که امروزه نیز با گذشت صدها سال ، هنوز هم مورد تدریس و بحث قرار می گیرند .

درباره یونان

درباره یونان

کشور یونان با قرارگیری در جنوب شرقی اروپا با کشورهایی نظیر مقدونیه ، بلغارستان ، آلبانی همسایه است ، با این وجود نکته جذاب جغرافیای یونان به عنوان شبه جزیره ای با صدها جزیره کوچک و بزرگ در اطراف خود ، داشتن مرزی آبی با ایتالیا ، ترکیه (مرز آبی و خاکی) ، لیبی و مصر در فراسوی دریای مدیترانه می باشد ، جایی که سه قاره آسیا ، اروپا و آفریقا به یکدیگر می رسند .

درباره یونان

درباره یونان

یونان علاوه بر فرهنگ قالب و اصیل خود ، روزگاری تحت سلطه امپراتوری روم و دوره ای نیز مستعمره پادشاهی عثمانی بوده است ، به همین دلیل آثار تاریخی ، هنری و فرهنگی  فراوانی از این سه دوره را می توان در یونان یافت ، در نتیجه بی دلیل نیست که این کشور با داشتن بیش از پانزده اثر ثبت شده در یونسکو توانسته است یکی از بزرگترین قطب های گردشگری اروپا لقب گیرد .

درباره یونان

درباره یونان

علاوه بر آثاری همچون پارتنون در آکروپولیس ، انواع موزه ها‌ی ملی و تئاتر سنگی هرودس آتیکوس ، جزایر سانتورینی، کورفو و میکونوس نیز با داشتن آب و هوایی مدیترانه ای ، آسمانی صاف و آبی لاجوردی هر دوستدار طبیعتی را به وجد آورده و در کنار گردش های قایقی ، تناول غذاهای محلی و شرکت در فستیوال های سنتی ، سفری خوب را برای مهمانان خود رقم می زند .

لازم به ذکر است که با وجود ورشکستگی اقتصادی یونان در دهه پیش و فشاری که به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا به سایر اعضا وارد کرد ، هنوز هم یکی از عضوهای این مجمع بوده و با عضویت در توافقنامه شینگن توانسته است تا به گسیل و دریافت توریست از کشورهای دیگر مبادرت ورزد .

این فعل و انفعالات اقتصادی که حتی تا طرح مسئله اخراج آن ها از اتحادیه اروپا نیز پیش رفت (چون با ارائه آمار غیر واقعی آغاز شده و پس از عضویت ، وخامت کار مشخص گردیده بود) اما با توافقنامه اعضاء تصمیم بر حمایت های همه جانبه از این کشور شد ، سبب گشت تا این کشور به منظور جبران کسری بودجه خود شرایط ورود گردشگران بیشتری را به داخل مرزهایش فراهم کند  .

عضویت در اتحادیه اروپا و معاهده شینگن مزایای فراوانی برای یونان به همراه داشت ، اما همینکه دیگر نمی توانست آزادانه به جذب سرمایه های خارجی بپردازد – به دلیل اینکه دارنده ویزای شینگن می تواند به همه کشورهای این حوزه سفرکند ، قوانین خاص و مشابهی برای همه اعضای آن وضع شده است تا هیچ یک نتوانند به عنوان حلقه ضعیف این زنجیره با صدور روادید بی رویه و نسنجیده متقاضیان به گسستن آن بپردارند –  سبب شد تا اندکی تحت فشار قرار بگیرد ، هرچند این درآمد قریب الوصول در برابر وام هایی که کشورهای اروپایی ثروتمند به آن کردن ناچیز بود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *