راهنماي سفر به فرانسه
اشتراک گذاری مطلب

اگر گردشگری در اروپا را با راهنماي سفر به فرانسه اجین شده بدانیم ادعای بزرگی نکرده ایم . فرانسه به عنوان یکی از پیشگامان صنایع سنگین ، سیاست ، اقتصاد ، ورزش ، فرهنگ و هنر در اروپا ، در صنعت توریسم نیز دارای چنان رزومه قدرتمندی می باشد که سالانه میلیارد ها دلار (به عنوان مثال در سال 2006 ، بیش از 45 میلیارد دلار که ماحصل سفر 80 میلیون نفر به این کشور بوده است) درآمد کسب می کند .

راهنماي سفر به فرانسه

راهنماي سفر به فرانسه

شاید نتوان فرانسه را به طور محض صدرنشین کشورهای توریستی دانست ، ولی بی تردید این جمهوری در کنار کشورهایی نظیر آمریکا (در آمریکای شمالی) ، مکزیک (در آمریکای لاتین) ، چین (در آسیا) ، اسپانیا ، ایتالیا و انگلیس (در اروپا) اولیگارشی گردشگری جهان را تشکیل داده و هر ساله مقام اول جذب تعداد نفرات و درآمد حاصل از آن را میان خود جابجا می کنند .

با گذر از این توضیحات باید اذعان داشت که در راهنماي سفر به فرانسه به جز پاریس که خود به تنهایی قطبی در گردشگری دنیاست و پتانسیل آن با کل دارایی بسیاری از کشورهای جهان برابری می کند ، شهر نیس واقع در ریورا که به موزه ها ، ساختار قرون وسطایی و سواحل بی نظیرش معروف است ، ورسای به عنوان منطقه ای که کاخ معروف لوئی چهاردهم در آن قرار دارد ، شامونی به عنوان میعادگاه اسکی بازان حرفه ای دنیا واقع در مون بلان ، بندر مارسی ، کن که آن را با جشنواره معروف فیلم خود می شناسیم ، لیون که جایگاه کلیسای جامع گوتیک ، آمفی تئاتر رومی و موزه لومیر است ، استراسبورگ با ساختاری کانالی و رنسانسی ، مون – سن میشل به عنوان قلعه شگفت انگیزی که به زندان تغییر کاربری داد ، سن تروپه ، کارکاسون ، تولوز و دریاچه لمان از دیگر مناطق شهری و نواحی جذاب فرانسه می باشند .

از هرچه که در راهنماي سفر به فرانسه از آن بگذریم ، نمی توانیم موزه لوور را نادیده بگیریم . دیدار از موزه لوور با ورود به هرمی شیشه ای آغار می گردد . این هرم توسط آی. ام. پی (مخفف Ieoh Ming Pei) در اواخر دهه هشتاد میلادی طراحی و ساخته شد . او که به دلیل طراحی نگارخانه ملی هنر آمریکا برنده جایزه معماری پریتزکر در سال 1983 شده بود ، به سفارش فرانسوا میتران –رئیس جمهور وقت فرانسه- طراحی این پروژه خارق العاده را کلید زد . این هرم بزرگ که توسط سه هرم کوچکتر محاصره شده است ، اگرچه حواشی زیادی را پیرامون دست داشتن فرقه های شیطانی و 666 قطعه شیشه ای در ساختار خود می بیند – ادعایی که رمان و فیلم “کد داوینچی” نیز به آن دامن زدند – اما باز هم به عنوان سازه ای منحصر بفرد به یکی از نمادهای پاریس تبدیل شده و آنچنان در نقش خود جا افتاده است که عده فراوانی موزه لوور را خود این سازه می دانند .

راهنماي سفر به فرانسه

موزه لوور در حقیقت کاخ لووریست که به دستور فیلیپ دوم بنا شد ، لذا علاوه بر 40.000 اثر تاریخی منحصر بفردی که در خود جای داده است ، خود ساختمان این مجموعه نیز جنبه ای تاریخی دارد . لوور پس از انقلاب فرانسه به محلی برای نمایش آثار هنری ، تاریخی و فرهنگی بدل شد ، لذا علاوه بر ماهیت اشیای قدیمی موزه ، خود این تشکل نیز عمری طولانی دارد . بی تردید این مجموعه یکی از پربازدید ترین موزه های جهان است که گردشگران فراوانی را به سوی خود می کشاند ، توریست هایی که صفوف طولانیشان گواهی بر این مدعاست .

راهنماي سفر به فرانسه

از مهمترین آثار موجود در این موزه می توان به مونالیزا و بانوی صخره‌ها از لئوناردو داوینچی ، لوح حمورابی ، گاو بالدار ، ظروف گلی و نقش برجسته‌های آشوری ، کاتب نشسته مصر و همچنین سنگ‌ نگاره های یادبود اونتاش ناپیریشا ،  مردوک و بز با دم ماهی ، تندیس های فاخته لاجوردی ، ناپیراسو ، سرستون گاو دوسر ، کتیبه داریوش و نقش برجسته شیر کاخ آپادانا در شوش از ایران اشاره کرد .

در ادامه اگر بخواهیم به صورت موردی برخی از آثار ، ابنیه و اماکن دیدنی فرانسه را نام ببریم می توانیم از کلیسای نوتردام ، طاق پیروزی ، کاخ ورسای ، کوت دازور ، شانزلیزه ، سرزمین دیزنی ، کلیسای سکره‌کر دو مون‌ مارتر ، میدان کنکورد ، محله لومری پاریس و باغ تویلری یاد کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *