راهنمای سفر به اتریش
اشتراک گذاری مطلب

اگر نقشه جغرافیایی اروپا را مورد بررسی قرار دهیم ، بی تردید اتریش را می توان قلب آن در نظر گرفت . همانطور که در راهنمای سفر به اتریش خواهیم دید اتریش از شمال به آلمان و جمهوری چک ، از شرق به اسلوواکی و مجارستان ، از جنوب به اسلوونی و ایتالیا و از غرب به سوئیس و لیختنشتاین می رسد . با یک بررسی اجمالی می توان دریافت که برخی از کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق موسوم به بلوک شرق در یک سو و دسته دیگری از کشورهای اصطلاحاً بلوک غربی در سوی دیگر این کشور قرار دارند ، لذا در نظر گرفتن اتریش به عنوان مرکز اروپا – ویزای شینگن – گزافه گویی نیست .

راهنمای سفر به اتریش

راهنمای سفر به اتریش

جالب است بدانید واژه اتریشی که در زبان فارسی استفاده می کنیم ریشه ای فرانسوی با رسم الخط Autriche دارد ، در حالی که خود این واژه از کلمه آلمانی Österreich با تلفظ ” اوستغایش ” به معنای پادشاهی شرقی گرفته شده است ؛ لازم به ذکر است که در متون اسلامی و ایرانی نیز از واژه “نمسا” برای معرفی این ناحیه استفاده کرده اند .

اتریش با مساحتی بیش از 80.000 کیلومتر مربع اندکی از استان یزد ما بزرگتر است . اگرچه بیش از نصف همین مساحت نیز کوهستانی بوده و رشته کوه های آلپ را در خود جای داده است ، اما باز هم با مراجعه به راهنمای سفر به اتریش می بینیم که این مساحت به 9 ایالت بورگن‌لاند به عنوان شرقی ترین آن ها ، کرنتن به عنوان جنوبی ترین ، اوبراسترایش به عنوان شمالی ترینشان ، نیدراسترایش ، سالزبورگ ، اشتایرمارک ، تیرول ، فورآرلبرگ به عنوان غربی ترین استان و وین هم به عنوان مرکز آن تقسیم شده است که در این میان شهرهای وین ، گراتس ، اینسبورگ ، زالتسبورگ ، کلاگن فورت ، لینتس ، لئوبن ، آیزن اشتات و فیلاخ از اهمیت بیشتری برخوردارند .

راهنمای سفر به اتریش

سفر به اتریش

زمانی که قصد سفر به دیاری ناشناخته را داریم ، در حالت کلی چند عنصر بیش از سایر پدیده ها مورد توجه قرار می گیرد . به عنوان مثال سر زدن به جاذبه های جغرافیایی (آب و هوا و همچنین پوشش گیاهی منطقه در کنار موانع طبیعی همچون کوه ، دریا ، رودخانه ، کویر و … در این زمره قرار می گیرند) ، دیدن آثار تاریخی (مانند ابنیه قدیمی ، یادبودها و همچنین موزه آثار گذشته) و لذت بردن از تجهیزات و مصنوعات ساخت دست بشر (مانند ورود به یک شهربازی ، گذران وقت در یک پارک آبی ، تناول غذا در رستورانی شیک ، تفرج در محیطی آرامش بخش و … ) از مهمترین شاخه های فعالیتی انسان در سفر می باشد . این در حالیست که در راهنمای سفر به اتریش می بینیم که این کشور از حیث جاذبه های طبیعی مملو از نقاط چشم نواز و منحصر فرد دنیاست ، از نظر تاریخی – بواسطه مانور منطقی و اصولی روی آثار بجای مانده از زمان استعمار رومیان ، شارلمانی و همچنین سلسله هابسبورگ  – آثار دوران پادشاهان پیشین خود را به منصه ظهور گذاشته و با توجه به فراهم بودن زیر ساخت های تفریحی روز دنیا به محلی برای گشت و گذار میلیون ها انسان از سراسر جهان تبدیل شده است .

راهنمای سفر به اتریش

سفر به اتریش

با صرف نظر از اینکه اتریش مهد موسیقی جهان بوده و تنها همین نقطه قوتش به تنهایی می تواند بار صنعت توریسم این کشور را به دوش بکشد و از سویی دیگر هرکدام از شهرهای اتریش به خودی خود توانایی جذب گردشگر را دارند ، به معرفی آثار پر اهمیت وین – پایتخت این کشور – می پردازیم .

در خصوص شهر وین (Wien) دانستن این نکته جالب است که بدانید قریب به دو دهه پیش ، بزرگترین شهر آلمانی زبان دنیا بوده است . این ناحیه که همینک در میان ده شهر بزرگ اروپا قرار دارد ، با وجود دانشگاه های دانشگاه بین‌المللی وین و وبستر ، علاوه بر پذیرفتن میلیون ها بازدیدکننده موقتی در سال ، پذیرای عده زیادی از دانشجویانیست که در رشته های فنی – مهندسی یا هنر فعالیت می کنند ؛ در نتیجه آثار این ازدحام متقاضی را می توان در تعداد هفتاد هزار نفری ایرانیان این شهر دو میلیون نفری دید .

اما در راهنمای سفر به اتریش که به معرفی آثار جذاب برای گردشگران موسمی و بازدیدکنندگان در تعطیلات می پردازد ، نمی توان نام وین را آورد و به موزه ” کلیسای سنت‌استفان ” اشاره نکرد . این کلیسا که همچون مساجد مسلمانان در هر شهر قلب آن دیار و محل اجتماع مردم می باشد ، بزرگترین بنای مذهبی و اجتماعی این شهر بوده که از قرن ها پیش به یادگار مانده است . این سازه گوتیکی که به محل نگهداری اسکلت قربانیان بی شمار طاعون در سرداب خود نیز معروف است ، به عنوان یکی از نماد های این کشور همواره در کارت پستال های آن حضور داشته و لوکیشنی ثابت در عکسبرداری گردشگران است .

راهنمای سفر به اتریش

سفر به اتریش

کاخ شون ‌برون به معنی چشمه زیبا به عنوان اثر بعدی این شهر ، بنایی با بیش از سیصد سال قدمت است که کاخ تابستانی پادشاهان متعددی بوده است . از نکات قابل توجه این کاخ علاوه بر معماری خارق العاده اش می توان به وجود باغی اعجاب انگیز اشاره کرد که مرکز پرورش و نگهداری گونه های نادری از گل و گیاه در دنیا بوده است . به عنوان مثال انار به عنوان یک میوه ایرانی (و مناطق مجاور) که سنخیتی با کشت در اروپا ندارد ، طبق گزارشات واصله در حدود یک قرن پیش در این مکان پرورش  می یافته است . وجود اولین باغ وحش جهان در این محدوده که هم  اکنون نیز دایر است (که بواسطه نگهداری از حیوانات یکی از اشراف زادگان به وجود آمده و به مرور زمان گسترش یافته است ) و همچنین تالار ایرانی که نشأت گرفته از معماری نیاکان ما می باشد از دیگر نکات قابل توجه این مجموعه می باشد .

قصر سلطنتی هافبورگ ، موزه آلبرتینا به عنوان مأمن برخی از آثار داوینچی ، میکل آنژ ، رامبراند ، پیکاسو و … ، قصر بلویدیر که جایگاه آثار هنرمندانی چون اگون شیله و گوستاو کلیمت می باشد ، موزه تکنیک ، موزه لئو پولد و موزه ملکه سی‌سیاز دیگر آثار مهم وین می باشند که دیدن آن ها هر بیننده ای را سر ذوق می آورد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *