هلند
اشتراک گذاری مطلب

راهنمای سفر به هلند

هلند یا ندرلند (Nederland) نام کشوری کوچک در شمال غربی اروپاست . این کشور که گل لاله و آسیاب های آبی نماد آن می باشند ، جمعیتی اندکی بیشتر از استان تهران داشته و با قرار گیری در کنار اقیانوس اطلس ، با بریتانیا از راه آب و آلمان و بلژیک از راه خشکی همسایه است .

راهنمای سفر به هلند

راهنمای سفر به هلند

این سرزمین های پست که از داستان معروف “پترس” و انگشت گیر کرده پسرک در سوراخ سد با آن آشناییم ، هسته اصلی پادشاهی هلند می باشد ، قلمرویی که شامل جزایری در آمریکای مرکزی نیز می شود .

راهنمای سفر به هلند

راهنمای سفر به هلند

کشور سورینام یکی از همین مستعمرات هلند است که اکثر قریب به اتفاق سیاه پوستان این کشور ریشه ای در این محدوده دارند . شاید برایتان جالب باشد بدانید بازیکنان سیه چرده نسل طلایی فوتبال هلند ( از رود گولیت و فرانک ریکارد گرفته تا پاتریک کلایورت ، کلارنس سیدورف و … ) اگرچه ممکن است متولد خاک هلند باشند ولی در حقیقت آنان نیز از نوادگان بومیان سورینام هستند .

سفر به هلند

سفر به هلند

با همه این اوصاف ، هلند کشوریست که نمی توان زیبایی های وصف ناپذیر آن را نادیده گرفت . مراتع و مناظر سرسبز ، ساختار چشم نواز شهری ، کانال های آب پر تعداد و ترکیب زیبایی های طبیعی این کشور مطالبیست که در راهنمای سفر به هلند به آن ها خواهیم پرداخت . در میان شهرهای هلند ، آمستردام ، روتردام ، لاهه (با دادگاه معروف خود) ،دلفت ، اوترخت ، هارلم ، لیدن ، خیت هورن ، کیندردیک ، آیندهوون ، خرونینگن و آلکمار از شهرت بیشتری برخوردارند . در راهنمای سفر به هلند اگر بخواهیم به صورت موردی نقاط گردشگری این کشور را نام ببریم می توانیم سفر خود را با ویزای شینگن هلند از پایتخت این کشور – یعنی آمستردام – شروع کرده و به معرفی چندی از مهمترین ویژگی های آن بپردازیم .

 

عده فراوانی وجه تسمیه آمستردام راDam+Amstel می دانند که اولی نام رودی در این ناحیه و دومین قسمت نیز به معنای سد در زبان محلی آنان می باشد ، لذا می توان معنای آمستردام را “سد رود آمستل” دانست . شاید برایتان جالب باشد که بدانید نیمی از جمعیت این شهر یک میلیون نفری را افراد غیر بومی – به طور مثال مراکشی ها ، ترک ها ، ایرانی ها و … – تشکیل داده اند ، به همین دلیل مشاهده نژادهایی گوناگون در خیابان های این شهر کاملا ً عادیست ، نژاد هایی که از سوی قانون به شدت حمایت شده و چنانچه توسط فردی به سخره گرفته شوند مجازات سختی خواهند داشت .

آمستردام همانند ونیز شهری بنا شده روی آب می باشد ، اما با اینکه تعدادکانال های بیشتری نیز دارد به دلیل پی قوی و معماری منطبق تر با نیاز روز ، قابلیت پذیرایی از اتومبیل و تردد آن ها را هم دارد . در بندهای فوق اشاره شد که کشور هلند سرزمین پستی از نظر جغرافیایی بوده و پایینتر از سطح آب های آزاد قرار دارد . این مقدار که برای آمستردام قریب به 10 متر می باشد سبب شده است تا هلند به یکی از نگران ترین کشورهای معضل “گرمای جهانی” و تغییرات آب و هوایی تبدیل شود ، چرا که با بالا آمدن آب دریا که در اثر آب شدن یخ های قطبی پدید آمده اند این شهر به کلی غرق خواهد شد .

یکی دیگر از نکات جالب توجه این کشور و پایتخت آن برای گردشگران و مخاطبین راهنمای سفر به هلند عدم ممنوعیت استعمال مواد مخدر در برخی رستوران های آن می باشد ، اما از آن جالبتر از آن عدم از هم گسستگی ساختار جامعه و سوء استفاده از این قانون است .  وجود دوچرخه های پر تعدادی که کم کم تعدادشان با ساکنین شهر برابری خواهد کرد و در گرو آن مسیرهای دوچرخه سواری پر تعداد ، میانگین بالای قدی در زنان و مردان ، مصرف بالای قهوه ، وجود خانه های قایقی (که ساختاری مانند کانکس های مسکونی دارند ، با این تفاوت که روی آب شناورند) ، وجود موزه های پر شمار که معرفی مختصر آن ها نیز یادداشت دیگری می طلبد و رواج نگهداری از حیوانات خانگی و حتی ارائه خدمات دولتی برای تیمار آن ها از جمله دیگر نکات شایان توجه این شهر می باشد .

 

.

سفر به هلند

سفر به هلند

در پایان می توانیم به باغ گل کوکنهوف ، خانه آنه فرانک (موزه ای که خانه این روزنامه نویس یهودی بوده است) ، موزه ملی آمستردام ، موزه ون گوگ (نگارخانه آثار این هنرمند سرشناس) ، فوندل ‌پارک ، کاخ سلطنتی آمستردام ، پارک مینیاتوری مادیرودام ، دریاچه آیسل و … به عنوان نقاط گردشگری مطرح این کشور اشاره کنیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *