راهنمای سفر به یونان
اشتراک گذاری مطلب

راهنمای سفر به یونان : می دانیم یونان کشوری مجمع الجزایری در جنوب شرقی اروپا (شبه جزیره بالکان) و در مجاورت دریای مدیترانه می باشد . شاید ذکر همین نکته که جزیره ای در مدیترانه قرار گرفته است به خوبی بتواند ارزش والای طبیعی و صد البته تفریحی آن را به نمایش بگذارد ، جزایری که در پی ورشکستگی مالی این کشور به حراج گذاشته شده و خیل انبوهی از متمولین دنیا اعم از هنرمندان و ورزشکاران سرشناس نیز به خرید آن ها مبادرت ورزیدند . در این میان شهرهایی نیز وجود دارند که صلابت خود را حفظ کرده و آماده پذیرایی از گردشگران سراسر دنیا می باشند که در راهنمای سفر به یونان به معرفی آن ها خواهیم پرداخت .

راهنمای سفر به یونان

بی تردید اولین مقصد هر بازدید کننده پس از ورود به خاک یونان شهر آتن با خرابه های باستانی آن نظیر دژ آکروپولیس و معبد پارتنون می باشد . دیدار این اماکن به ویژه برای ایرانیان از این جهت جذاب است که از یک سو سازه هایی شبیه و هم سن تخت جمشید و پاسارگاد را در کشوری دیگر مشاهده کرده و از سویی دیگر از مواضع دشمن چند قرن پیش از خود و مقر فرماندهی آنان را می بینند .

در قلمرویی که دانشمندان ، مهندسین و ریاضیدانانی نامدار در آن می زیسته اند ، ساخت مجموعه ای به جز “آکروپلیس” که در آن اصولی مثال زدنی و الهام بخش در معماری رعایت شده است انتظار نمی رفت . آکروپلیس در لغت یونانی به معنای دژی بلند است ، لذا اسمی عام بوده و امکان ساخت آکروپلیس های متعددی حتی در همین یک شهر نیز فراهم بوده است ، اما به دلیل زیبایی ، اهمیت ، وسعت و کاربرد این یکی ، با ذکر این نام در حقیقت از سازه مورد نظرمان سخن می گوییم .

راهنمای سفر به یونان

آکروپلیس پایتخت یونان به عنوان مجموعه ای متشکل از ابنیه متنوع با کاربری ای گوناگون ، در بالاترین نقطه این شهر ساخته شده و از دیرباز از جای جای آتن قابل مشاهده بود است .  در میان سازه های این دژ ، بنایی به نام پارتنون وجود دارد که عبادتگاه این مجموعه محسوب می شده است . این سازه که در حقیقت همان ستون هاییست که از دور دست می بینیم عمری قریب به 2500 سال دارند ، ساختمانی که تا همین 3 قرن پیش هم اسکلتی سالم و کاربردی داشت ، اما به دلیل اصابت گلوله توپ با آن – که گفته می شود سهوی هم بوده است – بخشی از سقف و ستون های خود را از دست داد . بنای یاد بود ملی اسکاتلند یا National Monument of Scotland ، تالار مشاهیر Walhalla  در آلمان ، پارتنون نشویل در تنسی آمریکا ، معبد Hephaestus در یونان و ده ها ساختمان دولتی دیگر در سراسر جهان گوشه ای از ابنیه ای هستند که از سبک این معبد در معماری خود به وضوح الهام گرفته اند  .

می دانیم که یونان مدتی در اشغال دولت عثمانی و سپس سربازان آلمانی ، سلطنت طلبان و سربازهای پارتیزان‌ کمونیست بوده است ؛ عواملی که سبب شده است تا ذره ذره آثار ارزنده و تاریخی این محدوده به تاراج رفته و بیش از آنکه در این محل شاهد تمدن یونان باشیم ، نمودهای آن را در موزه های بریتانیا و آکروپولیس لندن می بینیم .

راهنمای سفر به یونان

ودئون هرودس آتیکوس به عنوان سالن نمایشی اعجاب انگیز با ساختاری مشابه آمفی تئاتر های امروزی و پیش‌دروازه به عنوان سردری که فضای باز را بواسطه چندید ستون و سقفی شیبدار به محوطه اصلی پارتنون متصل می کرده است نیز از دیگر جاذبه های این نقطه می باشد که چنانچه امکانش فراهم بود ، سربازان انگلیسی که با اسلحه های خود به این ناحیه آسیب زده اند و یا عثمانیانی که با دربار انگلیس پیشکشی هدیه می دادند ، این اماکن را نیز با خود حمل نموده و می بردند .

شاید درکارت پستال ها و پوسترهای دیجیتالی شهری سفید رنگ با سقف های آبی در کنار دریا را دیده باشید ؛ با اینکه نواحی متعددی در سراسر دنیا با این مشخصات وجود دارد اما به احتمال زیاد این شهر سانتورینیست که در برابر دیدگانتان قرار گرفته است .

این جزیره با قرار گیری در دریای اژه علاوه بر معماری خیره کننده خود ، کوچه های سایه گستر و خنک ، غذاهای دریایی و محلی و جو دوستانه اش طعم و لذت واقعی سفر را به بازدیدکنندگان خود می چشاند ، دارای برخی آثار باستانی ، کوهستانی آتشفشانی و جزیره های مرجانی فراوانیست که به خلق سفری خاطره انگیز می انجامد . میکونوس به عنوان یکی دیگر از این جزایر که به گردهمایی های شبانه خود معروف است ، جزیره رودس با بقایایی از شهر قرون وسطایی رودز ، جزیره کورفو با دژهای ونیزی معروف خود و تفرجگاه کاوس ، صومعه متئورا ، بندر هراکلیون و جزیره ساکینتوس از دیگر جاذبه های گردشگری این کشور می باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *