مدت اعتبار ویزای شینگن
اشتراک گذاری مطلب

مدت اعتبار ویزای شینگن

معمولاً افرادی که برای اخذ ویزای شینگن اقدام می کنند ، از مدت ها پیش برنامه سفر خود را تنظیم کرده و در نهایت با اختلاف چند روز و به اقتضای تاریخ ورود و خروج بلیطشان رهسپار اروپا می شوند . به دلیل روند زمانگیر صدور روادید و همچنین بروز اتفاقات پیش بینی نشده ، در موارد متعددی دیده شده است که زمانبندی مسافرین حوزه شینگن بهم خورده و آنان قادر به انجام سفر در زمان مقرر خود نبوده اند . از این روی دغدغه بسیاری از این افراد ، اطلاع از مدت اعتبار ویزای شینگن خود یا به عبارتی دیگر تاریخ انقضای آن می باشد . در همین راستا قصد داریم تا در این مقاله علاوه بر بررسی مدت اعتبار ویزای شینگن به بیان نحوه و تعدد دفعات ورود و خروج برای هر نوع ویزا نیز بپردازیم . در رابطه با مدت اعتبار ویزای شینگن به دو تاریخ برمی خوریم که گاهی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند . این دو تاریخ که عبارت اند از «تاریخ اعتبار ویزا» و «تعداد روزهای مجاز اقامت» ، به ترتیب به دوره های 6 و 3 ماهه تقسیم می شوند ، به بیان دیگر اگر فرض کنیم که در اولین روز سال میلادی یا اول ژانویه ویزای شینگن فوری فردی صادر شود ، این فرد قادر است تا اواخر ژوئن (180 روز بعد) از این حق تردد استفاده کرده و وارد محدوده فوق گردد . حال تعداد روزهای مجاز اقامت به این معنیست که این مسافر در این مدت شش ماهه ، قادر خواهد بود تا 90 روز در کشورهای حوزه شینگن مانده و پس از آن این قلمرو را ترک کند . در این میان کدی برای مسافرت های فرد وجود دارد که نشان دهنده تعداد دفعات مجاز تردد وی در این مدت 90 روزه است ؛ به عنوان مثال فردی با داشتن کد “مالتی پل” یا ورود چند باره ، می تواند 90 روز فوق را در یک نوبت 3 ماهه  به پایان برساند یا آن را در برهه های زمانی کوتاه تر و دفعات بیشتر استفاده کند . این در حالیست که افرادی با کد “سینگل” یا تک سفره حتی در صورتی که 1 روز هم در این ناحیه بوده و از آن خارج شوند و اعتبار 90 – 180 روزه آن ها نیز به قوت خود باقی باشد ، تا اخذ مجدد ویزای شینگن توانایی ورود به این ناحیه را نخواهد داشت . لازم به ذکر است که این کد برای افرادی که سابقه حضور در محدوده شینگن را نداشته اند 1 بوده (یعنی با ویزای اخذ شده تنها قادر به 1 بار حضور در این محدوده هستند) و مدت مجاز استقرارشان نیز به جای 90 روز ، تنها 15 روز می باشد . این افراد پس از اولین سفر خود به این منطقه ، در صورتی که تمایل مجدد به این کشورهای اروپایی را داشته باشند ، با تقاضای وقت سفارت مجدد و تائید عملکردشان در طول سفر ، مجدداً اجازه ورود به این سرزمین ها با شانس بیشتری را خواهند یافت .  در ادامه لازم به یاد آوریست که اخذ ویزای شینگن به معنی ورود حتمی گردشگر به این منطقه نمی باشد ، چرا که تائید نهایی این اجازه ورود در مرزهای شینگن و توسط مامورین درگاه های ورودی صادر می گردد ، از سوی دیگر مراجعه به کشوری که این روادید از سفارتخانه آن اخذ شده است ، امری حیاتی برای ورود به این محدوده از اروپا می باشد (به عنوان مثال پس از اخذ ویزای شینگن از کنسولگری آلمان ، باید اولین کشوری که وارد آن می شوید آلمان باشد) چرا که در غیر این صورت از سوی متقاضی تخلفی روی داده و به قیمت ابطال ویزای وی تمام خواهد شد .

در ادامه لازم تا در خصوص این مبحث  که دردسر فراوانی برای بسیاری از متقاضیان اخذ ویزای شینگن به وجود آورده است نکاتی را یادآور شویم . همانطور که پیشتر اشاره شد ، داشتن ویزای شینگن به معنای ورود حتمی به این ناحیه از اروپا نمی باشد ، بلکه تنها پیش نیازیست که بدون آن قادر به خروج از کشور نبوده و یا هیچ گونه شانسی برای ورود به منطقه مذکور نخواهید داشت ، به عبارتی دیگر داشتن آن الزامی بوده ولی ترتیب اثر دادن به درخواست شما برای دولت های اروپایی اجباری نیست .

آیا فردی یا مجموعه ای که قصد فراهم کردن روادید مورد نیاز شما برای ورود به اروپا را دارد سفیر ، سرکنسولگر یا کارمند سفارتخانه و کشوری اروپاییست ؟ با در نظر گرفتن ایده آل ترین حالت حتی اگر چنین باشد و افرادی در از این رسته شخصاً امور اخذ روادید شما را انجام دهند ، باز هم نمی توان از قطعیت پذیرفته شدن درخواست شما اطمینان پیدا کرد ، چرا هیچ یک از این اشخاص در هنگام ورودتان به اروپا حضور نداشته و نمی توانند تضمینی به پذیرفته شدن آن نزد افسر مهاجرت بدهند (هر چند اینگونه ملاحظات در این جایگاه تعریف نشده می باشد) .

در ادامه این مبحث نیز ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بگوییم اخذ این ویزا پس از جلسه حضوری داوطلب با نمایندگان سفارتخانه کشورهای مربوطه میّسر بوده که فرا رسیدن همین وقت ملاقات مستلزم نامه نگاری و ماه ها صبر و حوصله می باشد ؛ با مد نظر قرار دادن این مطلب که همه چیز به خود فرد متقاضی بستگی دارد و در صورت عدم توانایی در مجاب کردن فرد مصاحبه کننده ریجکت می شود ، عملاً تضمین در این کار معنای خود را از دست می دهد .

اگر منصفانه به ماجرا نگاه کنیم تنها کمک موثر و ملموسی که کارگزاران در مسیر شینگنی تضمینمی بر می دارند ، تهیه همه مدارک لازم برای ارائه به مراجع ذیصلاح و حصول اطمینان از صحت آن ها به منظور عدم بازگشتشان می باشد ، عملی که برخی آن را هم ارز با ویزای تضمینی دانسته و به تبلیغ آن می پردازند لذا مقوله اخذ ویزای شینگن بدین ترتیب بسته می شود .

در ادامه روند کارشکنی برخی مجموعه ها که با شعار افزایش اعتبار ویزای شینگن در پی افزایش بازدهی و سود خود هستند نیز باید گفت که تنها نهادی که توانایی تغییر و افزایش مدت زمان استقرار فردی در اروپا و همچنین تعداد دفعات ورود و خروج به اروپا را دارد ، افراد بلند پایه سفارتخانه های آن ها می باشند که به نظر نمی رسد این مجموعه ها با دفاتر فعّال در این حوزه قصد همکاری داشته باشند .

شرایط دیگری هم که می تواند به افزایش روادید با هزینه ویزای کم منجر شود تعدد سفر و سابقه درخشان فرد در مراجعه های پیشین خود به این ناحیه می باشد که با جلب اطمینان اروپاییان حاصل می گردد .

با گذر از این توضیحات باید بدانیم که عموم کشورهای دنیا برای پذیرش گردشگران خارجی سطوح مختلفی را تعریف کرده و بنا به آن شرایطی را مطرح می کنند . به عنوان مثال شاید درآمد ماهانه یک تابعه ایالات متحده آمریکا یا کانادا از افراد هم رده خود ( مثلاً یک کارمند یا کارگر) در اروپا بیشتر باشد ، به همین دلیل و با توجه به اینکه درآمد فرد مذکور و مخارج وی در کشورش متناسب با دخل و خرج او در سفر می باشد ، سختگیری های لازم در باب ارائه پیشنیاز های مادی هم از بین می رود . این در حالیست که در افقی دورتر و از منظری دقیق تر ، این افراد در مجموع نیازی به ویزای شینگن برای ورود به خاک اروپا نداشته و همینکه با پاسپورت و بلیط خود به فرودگاهی در کشورشان مراجعه کنند ، می توانند چند ساعت بعد خود را در اروپا ببینند .

این در حالیست که بر خلاف کشورهای توسعه یافته ، جهان اولی و پیشرفته دنیا ، بنا به مناسبات سیاسی چالش برانگیزی که میان کشورهای فوق الذکر با ایران وجود داشته و تبلیغات نامطلوبی که علیه ما شده است ، در کنار ده ها کشور دیگر برای ورود به این ناحیه نیازمند ویزای شینگن هستیم ، اما قسمت بد ماجرا اینجاست که در کنار کشورهایی چون افغانستان ، پاکستان ، سومالی ، نیجریه ، اتیوپی ، بنگلادش ، کنگو ، سریلانکا ، عراق ، اریتره و غنا حتی برای تعویض هواپیما در خاک این منطقه نیز ویزایی جداگانه نیاز داریم .

دلایل مهمی که باعث رد شدن درخواست ویزای شینگن شما می شوند را بهتر بشناسید.

همانطور که می دانید تعداد زیادی از درخواست های این ویزا توسط سفارتخانه ها رد شده و یا به اصطلاح ریجکت می شوند. رد شدن درخواست شما می تواند مشکلات زیادی را برای درخواست های بعدی شما به وجود بیاورد زیرا معمولاً با تکرار این ریجکت ها مواجه خواهید شد. در ادامه تعدادی از دلایل مهمی که باعث رد شدن درخواست شما می شود را بررسی می کنیم .

عدم ارائه یک مدرک معتبر و قانع کننده که نشان دهد شما به طور حتم به کشو خود باز می گردید ، می تواند مسئولان سفارت و افسر ویزا را در تایید درخواست شما مردد سازد. از آنجایی در گذشته عده زیادی از این طریق به کشورهای شینگن سفر کرده اند و پس از پایان یافتن مدت اعتبار اقامتشان آنجا را ترک نکرده و به صورت غیر قانونی به زندگی در آن کشورها ادامه داده اند ، سخت گیری ها در این زمینه در سالهای اخیر به مراتب افزایش پیدا کرده است. به همین سبب لازم است شما به هر نحوی که می توانید ، مسئولان سفارت را قانع کنید که به کشور خود بر می گردید یا حداقل خاک کشور آن ها را در تاریخ مقرر ترک خواهید کرد.

یکی دیگر از عواملی که در بسیاری موارد برای افراد مختلفی پیش آمده است ، ریجکت شدن درخواست ویزای شینگن افرادی است که قبلاً سفر خارجی نداشته اند. شاید کمی عجیب و بی منطق به نظر برسد اما سفارتخانه های کشور های منطقه شینگن به محض اطلاع از اینکه شما تا به حال سفر خارجی نداشته اید ، درخواست شما را رد خواهند کرد. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه تصمیم به سفر به اروپا ( به خصوص کشورهای محدوده شینگن) را بگیرید حتما دو یا چند سفر خارجی داشته باشید. کشورهایی مثل امارات ، ترکیه ، ارمنستان و دیگر همسایگان ما که رفت و آمد به آنها به راحتی انجام می گیرد گزینه های مناسبی برای سفر هستند. این سفر ها حتی اگر مدت کوتاهی طول بکشند باعث می شوند که صفحه پاسپورت شما خالی نبوده و چند مهر داخل آن خورده باشد. باور کردنش سخت است که اثر چند عدد مهر کوچک چقدر می تواند در سرنوشت یک نفر نقش داشته باشد اما به هر حال این موضوعی است که ثابت شده و اکیداً به شما هشدار می دهیم که با پاسپورت خالی از مهر ، فکر ارائه درخواست ویزای شینگن به سفارتخانه را هم نکنید.

همانطور که گفتیم رد شدن درخواست شما می تواند باعث دردسرهای شما برای ارائه درخواست های آتی باشد. این خود یکی از دلایل رد شدن تقاضای ویزای شما است. اگر قبلا از طریق سفارتخانه کشور خاصی اقدام به اخذ ویزا کرده اید و با ریجکت مواجه شده اید ، هرگز سریعاً سراغ سفارتخانه کشور دیگری نروید زیرا این ارگان ها به صورت سیستمی با هم در ارتباط بوده و در صورت مراجعه شما به سفارت دیگر ، آنها از رد شدن درخواستتان توسط سفارت قبلی مطلع می شوند و بدون هیچ درنگی تقاضای ویزای شینگن شما را دوباره ریجکت می کنند. وقتی که درخواست شما رد می شود بهترین کار این است که حداقل 8 ماه صبر کرده و دوباره اقدام کنید. این مدت زمان به این خاطر است که به مسئولان سفارت نشان دهید که در این مدت مشغول تکمیل مدارک و ارائه اسناد معتبر به آنها بوده اید. البته سابقه ریجکتی شما تا سه سال در سیستم هاس سفارتخانه ها مشخص می شود.

دعتونامه ها ، مانند شمشیری دو لبه در موضوع اخذ ویزای شینگن عمل می کنند. در برخی موارد وقتی شما از شخص خاصی دعوتنامه دارید و او تمام مسئولیت ها و هزینه های سفر شما را در این دعوتنامه متقبل شده است ، سفارتخانه ها به منظور گسترش صنعت توریسم در کشورشان ویزای مورد نظرتان را صادر می کنند. در مواردی هم مشاهده شده است که به دلیل اینکه دعوتنامه متقاضی از طرف اقوام درجه یک او ارسال شده  و ایشان نتوانسته به مسئولان سفارت اثبات کند که به کشورش باز خواهد گشت ، درخواست او ریجکت شده است. در واقع در چنین مواقعی وقتی افسر ویزا مطلع می شود که عوتنامه ای توسط اقوام درجه 1 متقاضی ارسال شده و تعداد بیشتری از اقوام او نیز در آن کشور ساکن هستند گمان می برد که متقاضی قصد دارد تا با استفاده از حمایت مالی اقوام در آن کشور باقی بماند ؛ به همین سبب درخواست او را رد خواهد کرد. علیرغم اینکه بسیاری از مردم فکر می کنند با در دست داشتن دعوتنامه ، ویزای شینگن خود را دریافت خواهند کرد باید بگوییم که متاسفانه همیشه اینطور نیست و ممکن است همان دعوتنامه دلیل اصلی ریجکت شدن درخواست شما شود.

سوابق قضایی شخص متقاضی هم می تواند از عوامل رد درخواست ویزا باشد. همانطور که می دانید در کشور خودمان هم کسی که سابقه زندانی شدن و کارهای خلاف دارد را در هیچ شغلی استخدام رسمی نمی کنند و به طور کلی اکثریت جامعه با نگاه بدی به او می نگرند. طبیعی است که خارجی ها هم به او اجازه ورود کشورشان را ندهند. اگر مواردی مثل اعتیاد ، کودک آزاری ، فعالیت های تروریستی ، دزدی و غیره در سوابق قضایی شخص درخواست کننده باشد احتمال رد شدن آن بسیار بالا خواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که باعث ریجکتی درخواست شما می شود عدم ارائه مدارک تولد و ازدواج معتبر می باشد. به عنوان مثال عدم ارائه شناسنامه و کارت ملی معتبر و یا سند ازدواج قانونی برای نشان دادن رابطه بین شخص و همسر او باعث رد تقاضای شما خواهد شد. اگر مدارکتان را گم کرده اید و به هر شکلی مدارک ناقصی دارید قبل از ارائه درخواست و پر کردم فرم تقاضای ویزای شینگن حتما از طریق نهاد ها و ارگانهای دولتی مربوطه اقدام به تکمیل آنها کنید.

از موارد مهمی که باید قبل از ارائه درخواست چک کنید پاسپورت یا همان گذرنامه شماست. اگر پاسپورتتان کمتر از سه ماه اعتبار دارد درخواست ویزا ندهید. اگر حداقل دو صفحه خالی در آن برای ویزا های مختلف وجود ندارد ، دست نگه دارد. این عوامل باعث ریجکت درخواست شما می شود ، پس قبل از هر کاری با مراجعه به مراجع قانونی پاسپورتتان را تمدید و یا اصلاح کنید. همچنین از ارائه اسناد دیگر به جای گذرنامه خودداری کنید. به خاطر داشته باشید که تمام افراد بالای 10 سال برای درخواست ویزای شینگن ملزم به ارائه پاسپورت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *