هزینه ویزای آلمان با دعوتنامه
اشتراک گذاری مطلب

هزینه ویزای آلمان با دعوتنامه : در این یادداشت قصد دارین تا به هزینه ویزای آلمان با دعوتنامه پردازیم ، اما پیش از آن لازم است تا در خصوص ماهیت دعوتنامه ، محتویات آن و تأثیری که در روند اعطای ویزای شینگن به متقاضی دارد مطالبی را بیان کنیم ؛ با ما همراه باشید !

دعوتنامه ویزای آلمان چیست ؟

همانطور که از عبارت Invitation letter for visa بر می آید ، دعوتنامه درخواستی رسمی و مکتوب از سوی یکی از اتباع کشورهای خارجی – در این مورد خاص آلمان – است که برای فرد مسافر در کشوری دیگر ارسال شده و پس اینکه فرد مذکور این نامه را به همراه سایر مدارک خود به کارمندان سفارت کشور مقصد تحویل می دهد ، عملاً پیغام میزبان مبنی بر اینکه همه مسئولیت های مالی یا رفتار اجتماعی مهمانش را می پذیرد به ایشان انتقال می دهد .

عنوان دعوتنامه ها به طور واضح هدف از سفر را مشخص کرده و در این اثنا هرچه میزبان فرد یا مجموعه ای سرشناس ، معتبر و ثروتمندتری باشد ، روند اعطای ویزا با سهولت بیشتری انجام می پذیرد . لازم به ذکر است که دعوتنامه خویشاوندی ( معمولاً با هدف گردشگری) ، کاری ، اسپانسر (علمی ، نمایشگاهی یا شرکت در کنگره) ، تحصیلی و درمانی از جمله مهمترین انواع دعوتنامه های ویزای شینگن می باشند .

دعوتنامه های اروپایی حاوی چه مطالبی هستند ؟

گفتیم که این دعوتنامه ها حکم ضمانت نامه برای ورود فردی خارجی به خاک هر کشوری که میزبان در آن قرار دارد می باشد ، لذا لازم است تا به منظور رهگیری ساده تر و اعتبار سنجی ، همه مشخصات مهمان و میزبان در آن درج شود .

در همین رابطه فرد دعوت کننده مشخصات فردی خود و مهمان ، ذکر نوع رابطه خویشاوندی با متقاضی ، شماره تماس خود و مدعو ، اطلاعات مربوط به سفارت ، شماره گذرنامه متقاضی ، هدف (برنامه سفر) و تاریخ سفر وی را درج کرده و با نگارش تاریخ ، امضاء پای اظهارات خود و همچنین ضمیمه کردن مدارک لازم ، دعوتنامه مذکور را برای مهمان خود ارسال می کند .

چرا یک دعوتنامه تا این اندازه به تسهیل اخذ ویزای شینگن کمک می کند ؟

می دانیم که فرد یا مجموعه دعوت کننده ، شهروند کشور میزبان بوده یا دارای اقامتی دائم در آنجاست ! این بدان معناست که این شخصیت حقیقی یا حقوقی به عنوان فردی از دل جامعه با قوانین این کشور آشناست ، دارای مکان مشخصی برای زندگیست ، حساب بانکی وی قابل بررسی بوده و می توان به سوابق اجتماعی او دسترسی پیدا کرد .
با کنار هم قرار دادن این قطعات پازل ، افرادی که وظیفه تائید صلاحیت وی برای برای دعوت کردن یک مهمان را بر عهده دارند ، تصویری واضح از زندگی و رفتار این شخص پیدا کرده و در می یابند که آیا این شخص صلاحیت و توانایی پذیرش مسئولیت ، کنترل و پذیرایی از مهمان خویش را دارد یا خیر !

بسیاری از دوندگی هایی که یک فرد برای اخذ ویزای شینگن انجام داده ( یا با روشی ساده تر انجام آن را به نمایندگان خود در مجموعه متین ویزا سپرده است ) در راستای اثبات این نکات است که اولاً دارای استطاعت مالی بوده و در طول سفر پول کم نمی آورد و ثانیاً قصد ماندگاری در خاک اروپا پس از اتمام دوره مجاز حضورش را ندارد .

زمانی که فردی برای شما دعوتنامه ارسال می کند ، عملاً بخش قابل توجهی از این مسئولیت ها را گردن گرفته و بدین ترتیب سختگیری ها بر روی شما کم می شود .

هزینه ویزای آلمان با دعوتنامه

وقتی فردی برای دعوتنامه می فرستد ، بنا بر ماده 5 بند 1 قانون اقامت عملاً همه هزینه های طول سفر و بازگشت درخواست کننده روادید را بر عهده گرفته و از این حیث فشاری روی مهمان نمی باشد . گفتنیست به دلیل اینکه دولت آلمان یا هر کشور دیگری دستمایه ای برای کنترل فرد ، اخذ خسارت های احتمالی یا کم کردن همین وجه بازگشت مسافر به کشور خود را داشته باشند ، پیش از سفر وی مبلغی از حساب میزان را بلوکه کرده و تا بازگشت مهمان به وطنش نزد خود نگه می دارد .

در همین رابطه نیاز به تاکید است وجود دارایی در کشور خود (یعنی ایران) در زمره هزینه ها قرار نمی گیرد ؛ به عبارتی دیگر موجودی بانک شما در کشور به دلیل اینکه خرج نمی شود از جنس هزینه نبوده و با مبلغی که مثلاً در هنگام وقت سفارت به صورت نقدی پرداخت می کنید هم ارز نیست .

نکات تکمیلی در خصوص دعوتنامه آلمان

• دعوتنامه آلمان Verpflichtungserklärung نام دارد که معنی آن “اعلامیه تعهد” می باشد .
• وجود دعوتنامه به معنای صدور قطعی ویزای شینگن نبوده و تنها عاملی موثر در کاهش مدارک مورد نیاز (به ویژه در خصوص امور مالی و دارایی ها) می باشد ؛ لذا این دعوتنامه چنانچه از سوی بزرگترین کمپانی های آلمانی نیز باشد ، در صورت وجود موانعی مانند سوء سابقه یا فقدان پرونده ای قابل توجه و درخشان در اروپا کان لن یکن در نظر گرفته می شود .
• چنانچه میزبان در دعوتنامه مذکور تنها به مدت 6 ماه هزینه های شما را تضمین کرده اما قصد دارید تا به مدت بیشتری در اروپا و آلمان بمانید ، ملزم به ارائه اسناد تمکن مالی متناسب با دوره اضافی هستید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *