ویزای تحصیلی کانادا برای دبیرستان
اشتراک گذاری مطلب

ویزای تحصیلی کانادا برای دبیرستان : تحصیل در کانادا همانند تحصیل در همه کشورهای جهان از مقطع ابتدایی که با آموزش الفبا یا مقدمات ریاضی آغاز می شود شروع شده و تا بالاترین مدارج علمی که شاید در رشته خاصی همتای آن در دانشگاه دیگری در سراسر دنیا وجود نداشته باشد ادامه دارد . در همین رابطه باید تأکید کرد که سخن گفتن از ویزای تحصیلی کانادا برای دبیرستان یا مقاطع دیگر که هر کدام شرایط خاصی برای اخذ دارند ، در یک مقاله عملی و کاربردی نیست ، لذا قصد داریم تا با تفکیک مدارج مختلف و تعریف شرایط هریک ، در خصوص مقدمات تحصیل در این کشور و ویزای آن سخن بگوییم .

 

در وهله اول در خصوص ویزای تحصیلی کانادا برای دبیرستان باید بدانید که مسئولین آموزش و پرورش این کشور می دانند که بسیاری از افراد غیر بومی که به آن ها مراجعه می کنند ، در پی یادگیری زبان هستند ؛ در نتیجه اگر دانش آموزی دارای زبان انگلیسی قدرتمندی نباشد ویزایش ریجکت نشده و برعکس ، در صورتی که استحقاق علمی ، اخلاقی و شرایط مطلوب مالیش را پیش از این به اثبات رسانده باشد ، در دوره هایی ویژه تحت تعلیم زبان مورد نظر قرار می گیرد .

 

یکی از عمده ترین تفاوت های مدارس کشورهای پیشرفته ، با سیستم آموزشی ایران ، توجه به علایق و سلایق دانش آموزان می باشد . به عبارتی دیگر برای تحصیلات دانش آموزان ، علی الخصوص دانش آموزان دبیرستانی ، همانند سیستم رایج دانشگاهی ما ، دروس متعددی با اساتید مختلف ارائه می گردد و دانش آموزان برای انتخاب درس های اجباری و اختیاری خود و  معلم آن ، دارای گزینه های بیشتری بوده و ابتکار عمل را در دست دارند . حسن این نوع سیستم ، پرورش توانایی و استعدادهای یک دانش آموز در دروس محبوبش می باشد ، کمااینکه این مطلب بر کسی پوشیده نیست که تحصیل و کار در رشته مورد علاقه ، مقدمات پیشرفت در آن رشته را برای فرد فراهم می آورد .

 

تحصیل در کشور مذکور  بواسطه ویزای کانادا  نیز از این قاعده مستثنی نیست ؛ دانش آموزانی که در کانادا مشغول تحصیلند ، باید از میان ده ها درسی که برای آن ها ارائه می گردد ، 80 واحد آن را در طول سه سال پاس کنند ( که در سال دهم و یازدهم ترکیبی از زیر شاخه های ریاضی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و زبان انگلیسی وجود دارد و در سال دوازهم فقط دروس اختیاری ) ، این امر سبب می شود تا اگر شخص مشغول به تحصیل در کانادا به درسی مانند ریاضی علاقه ندارد ، 3 سال پیاپی و با مشقت آن را دنبال نکرده و این شرایط را به وجود آورد که علاوه بر تحصیل دروس مورد علاقه اش ، جای دیگران را نیز اشغال نکند . در ویزای تحصیلی کانادا برای دبیرستان و خصوصاً سال آخر آن ، دانش آموزان را برای حضور در جامعه آماده می سازند ، به همین دلیل است که در سال دوازدهم ، به جای تدریس زیاد دروس تئوری ، سعی در ارائه دروس و خدماتی می شود که دانش آموزان در صورت عدم ادامه تحصیل نیز آمادگی شروع کسب و کاری را داشته باشند .

 

از دیگر مزایای اخذ ویزای کانادا برای دبیرستانی ها می توان به ارائه کلاس هایی اشاره کرد که در ایران ، برای یادگیری آن ها نیاز به ثبت نام در آموزشگاه های آزاد و پرداخت هزینه های گزافی هستیم که از مهمترین آن ها می توان از زیر شاخه های هنر ( مانند نوازندگی ، تئاتر ، رقص و … ) ، زبان های خارجی ، رشته های ورزشی ، کارگاه های فنی و … نام برد و از آنجا که این کلاس ها اختیاری بوده و جبر و زور ، دانش آموزان را به آنجا نمی کشاند می توان مطمئن بود که خروجی این دوره ها ، تربیت افرادی موفق می باشد .

و اما ویزای تحصیلی کانادا برای دبیرستان برای ایرانیان بدین شرح است که اگر به هر نحوی والدین دانش آموز مقیم و شهروند کانادا حساب شوند ، دانش آموز می توانند به صورت رایگان به تحصیل خود ادامه دهد . اگر شرایط چنین نباشد ، تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان برای فرد مذکور در مراکز دولتی به همراه بیمه  ، سالانه مبلغی از 10.000 تا 20.000 دلار می شود ، ناگفته نماند که این هزینه در صورت ثبت نام در مدارس غیر دولتی بیشتر هم می شود و فقط و فقط هزینه شهریه می باشد . یکی از نکات جالب توجه در خصوص ویزای تحصیلی کانادا برای دبیرستان  – که مسلماً برای غیر کانادایی هاست – بحث اسکان این افراد می باشد . طبق طرحی که هم برای دانش آموز و هم برای خانواده های کانادایی مفید است ، دانش آموزان می توانند در ازای مبلغی سالیانه ( مثلاً 8000 دلار ) در یک اتاق مجزا ، با یکی از خانواده های کانادایی زندگی کنند . نفع این طرح برای میزبان بهره مندی از سود حاصله از این اقامت است و برای مهمان ، علاوه بر آشنایی بیشتر با زبان و فرهنگ کانادا ، به دست آوردن یک حامی معنوی و  به عنوان حداقل امکانات ،داشتن 3 وعده غذایی و جای خواب می باشد . در پایان می توان تاکید کرد که تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان نسبت به کشورهای هم رده خود ، از کیفیت بالاتر و هزینه های کمتری برخوردار است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *