ویزای تحصیلی کانادا برای مهاجرین
اشتراک گذاری مطلب

برای بررسی نحوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای مهاجرین ، ابتدا لازم است تا به شرح تفاوت میان مهاجران و تابعین یک کشور بپردازیم . در ساده ترین تعریف ممکن ، مهاجرین و یا افرادی که مقیم کانادا می باشند ، افرادی هستند که متولد کشوری جز کانادا بوده و بواسطه تحصیل ، اشتغال و به طور کلی زندگی در این کشور ، به نوعی شهروند آنجا محسوب می شوند . افراد مقیم کانادا در بدو ورودشان و تا قبل از اخذ اقامت دائم ، با داشتن روادید و پاسپورت اجازه عبور از مرزهای این کشور را داشته و می توانند از مرزهای آن تردد کنند و پس از تحقق اقامتشان ، با اخذ  Permanent Resident Card که به عنوان برگی سبز لزوم استفاده از روادید را از بین می برد ، امکان سفر به کشورهای مختلف از جمله وطن اصلی خود را پیدا می کنند .

این در حالیست که تابعین این کشور ، به متولدین کانادا گفته می شود که هر جای دنیا هم که زندگی کنند ، باز هم کانادایی محسوب می گردند ؛ در نتیجه بی دلیل نیست که بسیاری از متمولین سراسر دنیا از کشورهای جهان سومی و کمتر توسعه یافته ، تولد نوزاد خود را به بیمارستان های این کشور موکول می کنند .

افراد تابع کانادا و مقیم کانادا ، در کلیّات زندگی بسیار شبیه هم هستند و در هرجای این سرزمین حق سکونت ، ازدواج و تحصیل را دارند اما با این وجود شرایط خاصی سبب می شود تا فرق این دو قشر مشخص گردد . به عنوان مثال افراد مقیم کانادا در صورت ارتکاب خطایی نابخشودنی ، خطر اخراج از کشور و عدم اجازه ورود مجددشان به خاک کانادا را پشت سر خود حس می کنند ، اما تابعین این کشور مالک کشورشان بوده و هیچ شخصی و در هیچ پست و مقامی نمی تواند مانع ورود و یا مسبب اخراج این افراد از خانه ایشان شود . نا گفته نماند که حضور مستمر یک خارجی ، سوابق درخشان وی و درخواست کتبی و رسمی او ، می تواند تابعیت این کشور را برایش به ارمغان آورد . از دیگر امتیازاتی که تابعین این کشور نسبت به مهاجرین دارند ، می توان به داشتن حق رأی و استخدام در پست های حساس دولتی یا حضور در ارتش و سازمان های اطلاعاتی اشاره کرد .

در مقالات مختلف ، در خصوص ویزای تحصیلی کانادا برای مهاجرین توضیحات کاملی داده شده است ، اما جهت یادآوری لازم به ذکر است که دولت کانادا و دانشگاه های این کشور ، به دنبال ورود افرادی قدرتمند در زمینه های مالی ، علمی ، هنری ، ورزشی و … به کشورشان هستند ، زیرا قصد دارند تا با ایجاد ارتباط با ملل مختلف و بهره مندی از پتانسیل بالقوه نخبگان آن ها در جهتی مثبت حرکت کنند ، نه اینکه فرد تازه وارد ثروت ملی آن ها را مصرف کرده و با سطح پایین استعداد خود ، به عاملی بازدارنده در شدت گرفتن پیشرفت کشورشان تبدیل شود ؛ لذا می توانیم مطمئن باشیم که فرد مورد پذیرش این کشور ، شرایط زندگی و صلاحیت تحصیل در کانادا در تمامی مقاطع را دارد . این فرد در صورتی که تابع کانادا باشد ، بسیاری از مقاطع تحصیلی را مجانی و یا با هزینه کم می گذراند ، اما به دلیل اینکه یکی از دلایل ورود وی به کشور مورد نظرمان استفاده از قدرت مالی وی می باشد ، در مواقعی هزینه های بیشتری نیز می پردازد .  تحصیل در کانادا برای مهاجران در صورت داشتن رزومه علمی قابل توجه ، دستیار استاد و تحقیق بودن و تحصیل در آموزش عالی با نمره های خوب نیز از مهمترین روش های اخذ بورس تحصیلی و یا تعلیم رایگان همراه با حقوق می باشد .

در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای مهاجرین باید گفت که همان سختگیری هایی که در اعطای روادید توریستی – از جمله پیکاپ ویزا کانادا یا پیکاپ پاسپورت کانادا – وجود دارد ، برای ویزای کانادا برای تحصیل نیز وجود دارد ؛ اما نکته اینجاست که این متقاضی دیگر در کسوت یک گردشگر و برای تفرّجی چند روزه به این کشور سفر نمی کند ؛ بلکه قرار است چند سال در ارتباط مستقیم با مردم کانادا ، با آن ها زندگی کرده و در کنارشان درس بخواند ، در نتیجه سختگیری های بیشتری نسبت به حالت های عادی متوجه وی خواهد بود .

در قدم اول اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای مهاجرین داشتن مجوز از سوی یک مرکز آموزشی معتبر لازم است که افسر اقامت را مجاب به پذیرش و صدور اجازه نامه ورودتان به کانادا می کند . اگرچه این مجوز در ظاهر تنها تفاهم نامه ای ساده می باشد ، اما در دل آن افسر ویزا به این نکته هم توجه می کند که آیا در صورت عدم بورسیه شدن و اقدام شخصی برای سفر از استطاعت مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی برخوردارید یا خیر ، آیا پس از اتمام تحصیل قصد بازگشت به وطنتان را دارید یا خیر (به عبارتی دیگر آیا قرار است از ویزای تحصیلی کانادا برای مهاجرین به عنوان پلی برای ماندگاری دائمی در این کشور استفاده کنید !) ، میزان آشنایی شما با زبان های انگلیسی و فرانسوی چقدر است (که صد البته مدارکی در این زمینه از جمله  IELTS یا  TOEFLخود را برای دانشگاه پیش از این ارسال نموده اید ) ، آیا ارتباطی میان رشته جدید و آنچه که در ایران می خوانده اید وجود دارد یا خیر ، آیا مدارک قبلی و اماکنی که آن ها را صادر کرده اند معتبر بوده و یا آیا موانعی قانونی برای ورود شما به این کشور وجود دارد یا خیر که در صورت جلب رضایت فرد مذکور در همه این زمینه ها به دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای مهاجرین نائل خواهید شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *