ویزای شینگن تحصیلی آلمان
اشتراک گذاری مطلب

ویزای شینگن تحصیلی آلمان : در مقالات قبلی گفتیم که شرایط اخذ ویزای شینگن به بهانه های مختلف دارای یکسری قاعده کلی و مشترک است که در هر مورد خاص مدرک یا پیشنیازی به آن اضافه می شود . در همین رابطه تصمیم گرفتیم تا با در نظر گرفتن کشوری سرشناس در این ناحیه (آلمان) ، روشی منحصر بفرد برای دریافت ویزا (تحصیل) و رشته ای ویژه در این کشور (پزشکی) به بررسی چگونگی دریافت ویزای شینگن این کشور بپردازیم .

افرادی که قصد اخذ ویزای شینگن تحصیلی آلمان را دارند ، عموماً جز یکی از این سه گروهند ؛ اول گروهی که به هیچ عنوان با زبان آلمانی یا انگلیسی آشنایی ندارند ، دوم عده ای که به زبان آلمانی تسلط و آشنایی داشته ولی مدرکی دال بر اثبات آن ندارند ، و سوم عده ای که به زبان انگلیسی مسلط هستند ( با مدرک یا بدون آن ) ولی در زبان آلمانی ضعف دارند . در مورد دسته اول به صراحت می توان گفت که شانسی برای ادامه تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان ندارند ، چرا که اگر قصد حضور بهم رساندن در کالج های کشور آلمان را داشته باشند ، باید به زبان آموزشی این مراکز که همان آلمانی است مسلط باشند ، در غیر این صورت با فرض ثبت نام آن ها ، متوجه هیچکدام از مطالب نمی شوند . اگر هم قصد حضور مستقیم در دانشگاه بواسطه مدرک کارشناسی خود در ایران را داشته باشند ، دانشگاه مربوطه مدارکی مبتنی بر تسلط متقاضی به زبان آلمانی یا انگلیسی ( مانند آیلتس و تافل ) را می طلبد که با وجود فقدان آن ها ، مبحث اخذ ویزای شینگن تحصیلی آلمان برای آن ها مختومه می گردد .

راه حل مشکل این قشر ، تقویت زبان آلمانی و یا خرج هزینه های نسبتاً زیاد مهاجرت از طرق دیگر می باشد . دسته دوم هم کسانی هستند که بواسطه حضور در  کشورهای آلمانی زبان در سال های کودکی و یا با شرکت در کلاس های آموزش آلمانی و عدم اتمام آن ، تا حدی با این زبان آشنا بوده ولی موفق به اخذ مدرک مربوطه نشده اند . بهترین راه برای این افراد شرکت در کلاس های وابسته به سفارت آلمان و یا اتریش و انستیتو گوته و پاس کردن آزمون های تعیین سطح و در نهایت اخذ یکی از مدارک B1 ویا  B2می باشد . لازم به ذکر است که مدارک زبان آلمانی از A1 شروع شده و تا C2  می رود ( 6 سطح ) . این سطوح از بیان لغات ساده و دانش ابتدایی آغاز شده و در آخرین مرحله خود ، بیانگر تسلط یک شخص به این زبان در حد مردم بومی این کشور است . سطح B از این نظر برای ایرانیان مهم می باشد که حداقل مدرک لازم برای گرفتن ویزای شینگن تحصیلی آلمان بوده و بدون آن نمی توانند در این کشور اقامت داشته باشند .

گروه سوم نیز افرادی هستند که علاوه بر داشتن مدرک انگلیسی زبان ، تحصیلات دانشگاهی نیز دارند ، این عده نیز می توانند با حضور مستقیم در کلاس های دانشگاه و عدم شرکت 2 ترمی در کالج ، به تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی بپردازند و در پایان ، افرادی که مدرک زبان انگلیسی دارند ولی به دانشگاه های ایران راه پیدا نکرده اند ، یا باید پس از دادن کنکور و قبولی در یک دانشگاه معتبر برای تحصیل در آلمان اقدام کنند و یا با فراگیری زبان آلمانی ، از کالج های این کشور تحصیل در آلمان را آغاز کنند . در پایان گفتن این مطلب خالی از لطف نیست که برخی از دانشگاه های آلمان ، حساسیت زیادی روی زبان ملی خود داشته و با برگزاری آزمون های Test DaF  یا DSH به سنجش توانایی تکلم غیر بومیان آلمان می پردازند ؛ تحصیل در آلمان با زبان انگلیسی سبب می شود تا دانشجویان ایرانی ، به موازات تحصیل علم و جا نماندن از برنامه های تحصیلی خود ، مجال یادگیری زبانی ثانی را هم داشته باشند  .

در راستای مباحث مربوط به دریافت ویزای شینگن تحصیلی آلمان ، پرداختن به رشته هایی مانند پزشکی و زیرمجموعه آن ها از اهمیت فراوانی برخوردار است ، لذا در خصوص این رشته و ارتباط آن با اخذ روادید مربوطه بیشتر سخن می گوییم .

میزان سطح رفاه اجتماعی و رونق اقتصادی کشور آلمان بر شخصی پوشیده نیست ؛ این امکانات در کنار صنعت پیشرفته ، مدارج بالای آموزشی و درمانی این کشورسبب شده است تا آلمان به عنوان مدینه فاضله مردمانی از سراسر دنیا تبدیل شود که قصد مهاجرت به کشوری جدید و ساختن زندگی تازه ای را دارند . رایگان بودن آموزش عالی نیز مزید بر علت شده است تا عده زیادی این راه را برای ورود و اقامت به آلمان در پیش گیرند . یکی از راه های تحصیل در آلمان در رشته پزشکی و دریافت ویزای شینگن تحصیلی آلمان ، تحصیل در این رشته در ایران می باشد . به زبانی ساده تر ، متقاضیانی که قصد دارند از ایران به آلمان مهاجرت کرده و در رشته پزشکی آموزش ببینند ، باید در یکی از دانشگاه های سراسری و مورد تائید وزارت علوم آلمان و دپارتمان های ذیصلاح آن قبول شده و پس از آن ، با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل در آن رشته ، به صورت مستقیم و یا بواسطه موسسات مربوطه به مکاتبه با دانشگاه مد نظر خود بپردازد .

راه دوم گرفتن این ویزای شینگن نیز حضور در کشور آلمان و شرکت در کلاس های کالج M-kurs می باشد . همانطور که بار ها اشاره شده است ، کالج های آلمان به زبانی جز آلمانی به امر آموزش نمی پردازند ، از این روی تسلط کامل متقاضی به زبان رسمی این کشور الزامیست . دوره کالج پزشکی ، دندانپزشکی و سایر زیر شاخه های آن به صورت رایگان برگزار می شود و در اثنای این دوره ، علاوه بر تقویت تکلم و نگارش غیر آلمانی زبانان ، به تدریس شیمی و زیست شناسی نیز پرداخته می شود . تحصیل در آلمان در رشته پزشکی  و کنکور آن که سالی 1 بار و در پاییز انجام می پذیرد ، به زبان آلمانی بوده و تسلط روی آن ، از ارکان جدایی ناپذیر موفقیت در این راه می باشد . با توجه به محدودیت های سنی پذیرش دانشجو توسط سفارت این کشور ، افراد مسن و جوانانی که سال های از محیط آکادمیک دور بوده اند ، کمی سخت می باشد ولی با این حال ، در صورت پذیرفته شدن ، طی دوره ای 5 الی 7 سال می توانند مدرک کارشناسی خود در این را اخذ کرده و با استناد به همین مدرک ، پروانه طبابت اخذ نمایند.

برای آن دسته از متقاضیانی که قصد تحصیل در آلمان و رشته پزشکی را دارند ، داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ضروریست ، مدارکی که معدل بالای 17 آن ها حکم ورود شما به کالج های فوق الذکر را دارند . پس از تحصیل در کالج ها و کسب نمرات عالی شما می توانید در یکی از دانشگاه های این کشور ، به یادگیری طبابت مشغول شوید . از سوی دیگر ، ناگفته نماند که اخذ  مدارک  B2و  B1از مدارس مورد تائید سفارت آلمان در ایران ( مانند انجمن فرهنگی ایران و اتریش ) نیز از اهمیت زیادی برخوردار است . برای اشخاص هم که در حال حاضر دانشجو بوده و یا درسشان به اتمام رسیده است ، علاوه بر داشتن شرایط فوق ، معدل بالای 19 آن ها ضروریست که این امر میزان سخت گیری روی پذیرش رشته پزشکی را به خوبی بازگو می کند .در پایان ،  مهمترین دانشگاه های تحصیل در آلمان در رشته پزشکی عبارت اند از دانشگاه گوتینگن ، آزاد برلین ، بوخوم ، بن ، دوسلدورف ، اسن ، فرانکفورت ، هایدلبرگ ، فرایبورگ ، هانوفر ، کیل ، مونیخ ، مونستر ،  توبینگن ، ماربورگ ، ماینس و … که هریک به نوبه خود ، از معتبرترین دانشگاه های تدریس علوم پزشکی در آلمان و اروپا می باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *