ویزای شینگن در سال 2020
اشتراک گذاری مطلب

ویزای شینگن در سال 2020 : در سلسه یادداشت هایی که تاکنون در مورد ویزای شینگن در سال 2020 شینگن داشته ایم ، همواره روی این مطلب تأکید شده است که کشورهای عضو این پیمان با برداشتن موانع مرسوم بر سر مرزهای خود ، اجازه تردد اتباع کشورهای همسایه و همچنین مسافرین واجد الشرایطی که از درگاه های دیگر وارد اروپا شده اند را صادر می کنند .

در همین رابطه گاهی رویدادهایی مانند حملات داعش در نوامبر سال ۲۰۱۵ به پاریس پیش می آیند که سبب می شوند تا کشوری به صورت یک طرفه پروتکل های مربوط به پیمان شینگن را لغو کرده و تا از بین نرفتن عوامل تهدید‌زا در شرایط ویژه به سر ببرد . بدیهیست که بدین ترتیب کشوری که چنین تصمیمی گرفته است اطمینان خاطر دارد که افراد یا عوامل دردسر ساز ملزم به عبور از فیلترهای قدرتمندتری بوده و بدین ترتیب به برگرداندن شرایطی به قبل وضعیت اضطراری اقدام می نمایند .

ویزای شینگن در سال 2020

با آمدن به روزهای معاصر و اتفاقاتی امروزی تر ، ویروس کرونا که به عنوان عاملی بیماری زا قابلیت اختفا در بدن بیماران را داشته و پس از چند روز علائم خود را آشکار می سازد ، به سادگی می تواند در بدن یک مسافر پنهان شده و در کشور مقصد نشانه های خود را بروز دهد .

در نتیجه اینکه با توجه به عدم امکان تشخیص لحظه ای این بیماری ، جلوگیری از ورود همسایگان یا شهروندان دیگر کشورها می‌تواند راه حلی تاثیرگذار در کنترل این ویروس در هر کشور باشد .

با توجه به این مطالب سوالی که همینک قصد بررسی آن را داریم این است که تکلیف اخذ ویزای شینگن در سال 2020 و مسافرت به اروپا چه شده و سفارتخانه های مربوطه چه زمانی کار خود را از سر می گیرند ؟!

بسته شدن مرزهای شینگن

همانطور که پیشتر گفته شد ، فرانسه یکی از کشورهای اروپاییست که پیش از این سابقه بستن مرزهایش بر روی هر مسافر خارجی را داشته است . با توجه به این پیشینه ، با شیوع کووید 19 در اروپا (اسفند 1398) ، بار دیگر «امانوئل مکرون» رئیس جمهور این کشور با اعلام اینکه بسته شدن مرزهای شینگن به بهبود اقتصاد اروپا کمک می کند (شاید با صرفه‌جویی در هزینه ارائه خدمات پزشکی به بیماران) ، به طور موقت مرزهای خود را بسته و اعلام داشت که تا ماه سپتامبر (شهریور) خبری از ورود آزادانه گردشگران به این کشور وجود نخواهد داشت .

در حالی که آلمان به عنوان کشور بعدی (که یکی از بهترین نتایج در خصوص مقابله با این بیماری را تا به امروز دارد) به کنترل سفت و سخت مرزهایش با فرانسه ، لوکزامبورگ ، سوئیس ، اتریش و دانمارک پرداخته و افرادی که از این نواحی وارد می شدند را با سخت گیری زیادی چکاپ می کرد ، رفته رفته تب کنترل مرزها به همه جای اروپا سرایت کرده و بسته شدن موقت سفارتخانه هایشان در سراسر دنیا را به همراه داشته است .

تاثیر ویروس کرونا بر ویزای شینگن

در اینکه سطح بهداشت کشورهای اروپایی در مقایسه با برخی کشورهای آسیایی یا آفریقایی بیشتر است شکی نیست ، با این حال باز هم می بینیم که ورود اروپاییان به خاک یکدیگر نیز ممنوع می باشد . با توجه به همین امر بدیهیست که سختگیری برای ورود اتباع کشورهایی با سطح بهداشت پایینتر یا ابتلایان زیاد (مانند اسپانیا و ایتالیا) بیشتر شده و حتی سازوکار مرسوم ویزای شینگن در سال 2020 رو به لغو شدن برود .

در همین رابطه
• سفارتخانه اتریش در تهران اعلام کردکه از 10 اسفند 1398 تا اطلاع ثانویه پاسپورت جدیدی را نپذیرفته و تنها به مواردی که تا این تاریخ به آن ها تحویل داده شده است رسیدگی خواهد کرد .

• سفارت ایتالیا با همین دیدگاه مراجعات حضوری متقاضیان را لغو کرده و اعلام داشته است که از 25 اسفند سال 98 تا اطلاع ثانویه تشکیل پرونده جدیدی نخواهد داشت .

• کشورهای آلمان ، لهستان و هلند نیز سرویس دهی خود را به حالت تعلیق درآورده اند .

همانطور که مشاهده می کنیم ویزای شینگن در سال 2020 تحت تأثیر مستقیم کووید 19 قرار گرفته و اعطای آن را به اما و اگرهای فراوانی کشانده است . با این حال گذر ایام نشان داده است که این بیماری در حال ضعیف شدن بوده و بسیاری از ممنوعیت های فوق در حال برچیده شدن می باشد .

بدیهیست که این بلاتکلیفی برای افرادی که وقت سفارت داشته اند پیچیده تر است . در خصوص این افراد نیز باید گفت که با توجه به زمانی که در اطلاعیه های مختلف درج می شود می توان زمان جایگزین و تمدیدی مصاحبه های سفارتخانه ها را ملاحظه کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *