ویزای شینگن
اشتراک گذاری مطلب

ویزای شینگن ویکی پدیا : Schengen Visa منطقه شینگن (Schengen Area) به منطقه ای متشکل از 26 کشور اروپایی اتلاق می گردد که طی پیمانی که بین آن ها منعقد شده است ، مرز میانشان برداشته شده و تنها دیوار حائل زمینی میان آن ها و سایر نقاط دنیا ، مرز کشورهای حاشیه ای این منطقه ( مانند ایتالیا ، اسپانیا ، ایسلند و …) می باشد .

افرادی که زاده و اهل این مناطق نمی باشند ، برای حضور در هر گوشه از این قلمرو ، نیازمند اخذ ویزای شینگن می باشند و بواسطه آن ، می توانند به سراسر این پهنه سفر کرده و وجوه نقد ، اسناد ، اطلاعات و کالاهای خود را بدون عوارض و حق گمرک جابجا کنند .

کشورهای عضو این پیمان که در زمینه های فراوانی مشترک المنافع می باشند ، با حفظ حریم خصوصی و بنیادین خود ، دارای قوانین تجاری و گردشگری یکسان بوده و بر پایه همین همگونی ، نظمی مثال زدنی در کنترل گردشگری خود بوجود آورده اند .

از نکات قابل توجه دیگر این محدوده ، وجود تفاوت هایی میان اعضای شینگن و اتحادیه اروپا وجود دارد . به بیان دیگر بریتانا که عضو قدرتمند ولی در شرف جدایی اتحادیه اروپا می باشد ، عضوی از پیمان شینگن نیست و از سویی دیگر ، کشورهای سوئیس ، لیختن‌اشتاین ، ایسلند و نروژ که در جایگاه خود ، در صدر مرفه ترین کشورهای جهان جای دارند ، عضو پیمان شینگن هستند ولی جایی در اتحادیه اروپا ندارند .

کشورهای عضو شینگن چه کشورهایی هستند؟ به کلیه کشورهایی که در محدوده شینگن قرار گرفته‌اند کشورهای شینگن گفته می شود کشورهای شینگن کشورهای محدوده اروپا هستند که به ترتیب زیر هستند که در مورد هر کدام از این کشور ها توضیح مختصری می دهیم برای آشنایی بیشتر شما علاقه مندان به ویزای شینگن :

 • اسپانیا
 • ایتالیا
 • فرانسه
 • پرتغال
 • آلمان
 • هلند
 • بلژیک
 • لوکزامبورگ
 • سوئد
 • نروژ
 • فنلاند
 • لهستان
 • دانمارک
 • مجارستان
 • لتونی
 • لیتوانی
 • اسلواکی
 • اسلوونی
 • استونی
 • چک
 • اتریش
 • ایسلند
 • سوئیس
 • لیختن اشتاین
 • یونان

ویزای شینگن

طبق اطلاعات ارائه شده در دانشنامه ویکی پدیا ، هریک از کشورهای فوق در صورت ضرورت می توانند به صورت موقت و دائمی ، برخی و یا تمام قوانین ویزای شینگن را لغو کنند . به عنوان مثال کشور فرانسه در اثر حملات تروریستی تکفیری ها در سال 2015 ، ورد اتباع کشورهای دیگر را از حالت مرسوم شینگن ، به حالت سنتی ورود با روادید – پاسپورت و تحت تدابیر شدید امنیتی درآورد . کشور های عضو پیمان شینگن ، پذیرای دیگر کشورهای اروپایی واجد شرایط به جمع خود می باشند ، از این روی کشورهای رومانی ، قبرس و کرواسی که مرزهای شرقی این محدوده را وسعت می بخشند نیز در شرف پیوستن به این پیمان و متنفع شدن از سود حاصله می باشند . در میان کشورهای تابع ویزای شینگن فوری ، لیختن اشتاین و فرانسه به ترتیب دارای کمترین و وسعت می باشند . از نظر جمعیتی نیز لیختن اشتاین مجددا در قعر رنکینگ قرار می گیرد ، با این تفاوت که کشور آلمان با جمعیتی بیش از 80 میلیون نفر ، پر جمعیت ترین کشور این ناحیه می باشد . از نکات جالب دیگر کشور لیختن اشتاین می توان به تازه وارد بودن آن ها اشاره داشت که با سابقه ای کمتر از 1 دهه ، عضو جوانی در برابر فرانسه و آلمان با 50 سال سابقه می باشد . سال های پر ترافیک حوزه شینگن برای عضو گیری نیز علاوه بر سال 1985 که 5 عضو هسته آن (فرانسه ، بلژیک ، آلمان ، هلند و لوکزامبورگ) این پیمان را منعقد کردند ، سال 1996 با ورود 5 عضو از اسکاندیناوی و 2003 با ورود 9 عضو از اروپای شرقی بوده است .

ویزای شینگن با متین ویزا

ویزای شینگن با متین ویزا

معرفی انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن در دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که در اینجا به این مبحث می پردازیم .

ویزای شینگن نوع a

با داشتن این نوع از ویزا شما می توانید به راحتی در یکی از کشورهای حوزه شینگن با در دست داشتن این نوع ویزا به محدوده های مختلفی خارج از شینگن سفر کنید این ویزا تنها حالت ترانزیت فرودگاهی را برای شما فعال خواهد نمود .

ویزای شینگن نوع b

با داشتن این نوع ویزا شما حداکثر ۵ روز زمان خواهید داشت . تا از خاک کشوری در  شینگنقرار گرفته است عبور نمایید .

ویزای شینگن نوع c

با در دست داشتن این نوع ویزای شینگن شما قادر خواهید بود که از نوعی اقامت کوتاه مدت در محدوده شیگیون استفاده نمایید همانطور که از نام این نوع ویزا پیداست شما می توانید برای مدت زمان کوتاهی در کشورهایی که عضو محدوده شینگن هستند استفاده نمایید .

ویزای یک بار ورود

با در دست داشتن این نوع ویزا شما می توانید به یک تور در اروپا بروید و برای یکبار به یکی از کشورهای عضو شینگن سفر داشته باشید اعتبار ویزای شما به مدت زمان آن بستگی نخواهد داشت و در این مورد شما و در مدت زمانی که در محدوده شینگن هستید فقط یک بار حق استفاده از ویزای خود را دارید .

برای تمدید کردن ویزای شینگن خود باید به یکی از آژانسهای هواپیمایی مراجعه فرمایید و بهترین راه و کوتاهترین راه را برای تکمیل ویزای خود به خود انتخاب نمایید . هزینه ویزای شینگن این موضوع را در مطلب هزینه ویزای شینگن به طور کامل توضیح داده ایم اما اگر بخواهید بدانید که هزینه مسافرت یک بزرگسال به کشورهای محدوده شنگن چقدر می باشد مبلغ حدود ۶۰ یورو است.

البته شرکت‌های واسطه وجود دارد که شما باید به آنها مراجعه نمایید تا ویزای خود را از طریق آنها دریافت نمایید این شرکت‌ها علاوه بر مبلغ فوق  از شما مبلغ اضافه تری خواهند گرفت بستگی به مقصدی دارد که شما به آن سفر می کنید و بستگی به نوع انتخاب شما نیز خواهد داشت .

در پاسخ به سوال دوستانی که پرسیده بودند از چه کشوری برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنیم؟ باید بگوییم که کشورهای مختلف حوزه شینگن قوانین مختلفی دارند بهتر است که شما کشوری را انتخاب کنید که ویزای شینگن را راحت‌تر صادر می‌کند، برخی از کشورها قوانین سختگیرانه تری به نسبت یکدیگر دارند و ما شما را در این امر یاری خواهیم نمود .

ویزای شینگن ملی

این نوع ویزا اخذ آن بسیار سخت تر از انواع های دیگر ویزای شینگن می باشد، دارای محدودیتی نمی باشد و شما می توانید به مدت طولانی و بسیار بلند مدت در محدوده شینگن به کار و زندگی بپردازید.

همانطور که عرض شد این نوع ویزا به علت این که محدودیتی ندارد دریافت آن بسیار سخت تر از سایر ویزا هایی می باشد که افراد به دنبال آن هستند، چون برای ویزای شینگن باید علت های قانع کننده ای داشته باشید مانند: معالجه و یا تحصیل و یا کار . و این کار را برای افراد بسیار سخت‌تر خواهد نمود توجه داشته باشید که این نوع ویزا به راحتی اعطا نمی گردد ولی بهترین نوعی از ویزا است که می توانید آن را دریافت نمایید .

در ضمن شما باید به کشور های مقصد خود این اطمینان را بدهید که پس از علتی که به آنها مسافرت کرده اید مجدد به کشور خود باز خواهید گشت.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن

برای اخذ ویزای شینگن یک سری از مدارک مورد نیاز می باشد برای اینکه بهتر بدانیم در چه موقعیتی قرار می‌گیریم و بهتر است چه مدارکی همراهمان باشد در اینجا لیست کامل مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن را ذکر می کنیم

گذرنامه که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد با گذرنامهای که حداقل ۶ ماه اعتبار نداشته باشد نمی توانیم جهت اخذ ویزای شینگن اقدام کنیم.

عکس پرسنلی، برای اقدام برای ویزای شینگن حتما باید عکس پرسنلی به همراه داشته باشید

مدارک شغلی معتبر مدارک شغلی مورد معتبر فیش حقوقی همچنین اسناد و مدارک شغلی خودتان را به همراه داشته باشید اگر ملک یا زمینی دارید نیز به آن می توان اشاره نمود.

برخی از مدارک وجود دارد که برای تمامی مسافرت ها اعم از ویزای شینگن و یا هر کشور دیگری مورد نیاز می باشد که عبارتنداز بلیط رفت و برگشت با چرا هتل و مواردی از این قبیل.

جالب است بدانیم که تمامی مراحل و موارد پیگیری ویزای شینگن در سفارت ها و کنسولگریهای تمام کشورهای عضو معاهده و پیمان شینگن قابل اجرا می باشد شما در نظر بگیرید که می توانید از هر کشوری که عضو ویزای شینگن هست برای اخذ اقامت در اروپا اقدام نمایید.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست دریافت ویزای شینگن از برخی از کشورها مشاهده کشور آلمان بسیار سخت تر خواهد بود ، برخی از کشورها به راحتی ویزای شینگن را به شما می‌دهند و برخی از کشورها قوانین سختگیرانه تری برای دادن ویزای شینگن شما دارند.

مصاحبه ویزای شینگن

برای انجام مصاحبه ویزای شینگن باید به سفارتخانه مربوطه کشوری که قصد دریافت ویزای شینگن را از آن دارید مراجعه نمایید، پس از مراجعه با شما مصاحبه‌ای به صورت زبان فارسی انجام خواهد پذیرفت دقت کنید که در این مصاحبه یک سری از سوال ها به صورت متداول از همه افراد پرسیده خواهد شد و برای آنها از پیش سعی کنید جوابی آماده کنید برخی از این سوالات به این شرح است:

می خواهید به کدام کشور عضو اتحادیه ویزای شینگن سفر کنید ؟

آیا ازدواج کرده یا به مجرد هستید؟

هزینه سفر شما را چه کسی پرداخت می کند ؟

نیت شما سفر چه می باشد ؟

آیا تاکنون به کشورهای دیگه هم سفر کرده اید و یا اولین مقصد شما اروپاست ؟

مدت زمانی که می‌خواهید بمانی چقدر است ؟

به ما چطور اطمینان می دهید که به کشور خودتان باز می گردید ؟

محل کارتون کجاست و چه کسی قرار است در مدتی که شما نیستید وظایف شما را برعهده بگیرد ؟

البته اینها برخی از پرسش هایی هستش که در مصاحبه ویزای شینگن مطرح می شود و سوالات دیگری هم می باشد که خارج از حوصله این بحث است .

مدت زمانی که ویزای شینگن شما معتبر می باشد

مدت زمانی که ویزای شینگن شما معتبر می باشد حداکثر ۹۰ روز در ۶ ماه می باشد. شینگن دو تاریخ دارد که یکی اعتبار ویزا را مشخص میکند  ویکی تعداد روزهایی که شما را مجاز می کند که در آن کشور بمانید.

مسافر بیشتر از ۹۰ روز نباید در محدوده شینگن بماند ، در برخی موارد پیش می آید که ویزای شینگن شما رد می شود حالا این سوال برای تو ممکن است به وجود بیاید که چه دلایلی ممکن است وجود داشته باشد که به واسطه آنها ویزای شینگن شما رد بشود ما برخی از این دردها را در اینجا ذکر می کنیم .

اگر شما به دلیل محکمی برای سفر نداشته باشید یا گذرنامه نامعتبر باشه و یا مدارک شما ساختگی باشد، توضیح نا کافی داشته باشید و سفر قبلی به خارج از کشور نداشته باشید یا به صفحات پاسپورت شما خالی باشه یا پاسپورت مشکل دار باشد. نامه اشتغال به کار از مراکز معتبر نداشته باشید و عدم رعایت محدودیت هایی که برای شما قائل هستند در ویزای شینگن می تواند باعث ریجکت شدن ویزای شینگن شما شود.

البته یکی از مهمترین دلایل نداشتن توضیحات کافی می باشد که شما نمیتوانید مامور سفارت را قانع نمایید.

وقتی که می خواهید برای ویزای شینگن فوری اقدام کنید حتما باید ذکر این نکته را در نظر داشته باشید که افراد سودجو به دنبال این هستند تا از این که شما می خواهید به صورت به صورت فوری به کشورهای محدوده شینگن سفر داشته باشیدسوء استفاده کرده و هزینه های گزافی را از شما بگیرد.

البته این نکته را هم خدمتتان عرض می کنیم که به این معنی نیست که هیچ وقت نمی توان ویزای شینگن را به صورت فوری ودریافت نمود بلکه در مواقعی که مسافر ها کمتر هستند می توانید ویزای شینگن را به صورت فوری دریافت کنید. کارشناسان ما می‌توانند در این امر به طور کامل به شما راهنمایی‌های را در این زمینه ارائه بدهند تا ضمن آشنایی با زمان هایی که اقدام برای ویزای شینگن به صورت فوری انجام می‌پذیرد با نحوه خدمات مطلوب ما نیز آشنا شوید .

ویزای شینگن ارزان قیمت چیست؟

در خصوص این نوع ویزا برخی از هواپیمایی به شما می‌گویم که ویزای شینگن را برای شما ارزان قیمت تهیه می کنند ، در صورتی که قیمت ثابت بوده هزینه برخی از موارد جزئی تاثیرگذار هستند که با این وجود تاثیر بسازایی در قیمت نمی گذارند. در این مورد نیز باید مراقب افراد سودجو بود ، تا از بی خبری شما برای منافع مادی خود استفاده ننمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *