ویزای شینگن کرونا
اشتراک گذاری مطلب

ویزای شینگن کرونا : با قرارگیری در اواسط سال 2020 میلادی ، شاید اگر چنین روزهایی را با چشم خود ندیده و پیامدهایی که شیوع کووید-19 (ویروس کرونا) به دنبال داشت را تجربه نمی کردیم ، مجموعه رویدادهایی که امروز در جهان اتفاق می افتد را تنها مختص فیلم‌های سینمایی می دانستیم .

از قرنطینه بزرگ‌ترین شهرهای دنیا گرفته تا تعطیلی مراکزی که هیچگاه خلوت هم نمی‌شدند ، از لغو همه گردهمایی‌ها گرفته تا رویدادهای بزرگی مانند المپیک یا لیگ های ورزشی ، از تعطیلی رستوران ها ، کافه ها ، مدارس ، سینماها ، باشگاه های ورزشی گرفته تا متحدالشکل شدن همه مردم دنیا بواسطه استفاده از ماسک های بهداشتی و ده‌ها رویداد کم سابقه دیگر از جمله اتفاقاتی هستند که چنانچه یکسال قبل (یعنی تابستان 1398) از آن سخن می گفتیم برای کسی باور‌پذیر نبود .

ویزای شینگن کرونا

محدود کردن ترددها ، اقدامی ضرب العجلی برای کنترل شیوع بیماری

در همین رابطه یکی از مهمترین تمهیداتی که همه کشورهای دنیا (به ویژه کشورهای پیشرفته‌تر یا دارای مسافرینی بیشتر) اتخاذ کردند محدود کردن حجم سفر و تعداد افرادی بود که اجاره ورود به کشورشان را داشتند .

با توجه به اینکه نخستین علائم شیوع این ویروس در کشور چین بوده ولی امروزه همه مردم دنیا با آن دست و پنجه نرم می کنند ، می‌توان نتیجه گرفت که یکی از راه‌های انتقال این ویروس ورود افراد ناقل کرونا از یک ناحیه به ناحیه ای دیگر بوده است .

 به همین دلیل طی سازوکاری که برای مدتی در ایران نیز عملی شده و از قضا خروجی مثبتی هم داشت ، اجازه ورود افراد غیر بومی به شهرهای خاصی از کشور داده نشده و بدین ترتیب هر شهر، استان، ایالت یا کشور تمرکز خود را بر روی بهبود و درمان ساکنین فعلی خود گذاشته و از بابت ورود موج جدیدی از بیماری ها نگرانی خاصی نداشت .

در ابعادی بزرگتر ، چنین قوانین و پروتکل هایی در فرودگاه های هر کشور به عنوان اصلی ترین درگاه های ورود و خروج مسافرین به آنجا سبب شده تا از این افراد تست ابتلا به بیماری گرفته شده و در صورت تائید سلامتشان اجازه ورود به خاک کشور میزبان داده شود .

البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که به دلیل اینکه بسیاری از این کشورها بخش قابل توجهی از درآمد خود را مرهون توریسم و جذب گردشگر هستند در ابتدا با بستن مرزهای خود و لغو ویزای شینگن مخالف بودند ، اما با شدت یافتن عوارض و تلفات این بیماری مجبور به اعمال این محدودیت‌ها شدند .

شیوع کرونا در حوزه شینگن

بدیهیست که امکان رهگیری نخستین بیماری که این ویروس را با ویزای شینگن کرونا به اروپا برده است وجود ندارد اما طبق شواهدی که وجود دارد ، برگزاری یک مسابقه فوتبال میان تیم های آتالانتا و والنسیا در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا باعث شیوع ویروس کرونا در ایتالیا و سپس اسپانیا شد.

طبق ادعای شهردار برگامو ، در این دیدار که با حضور 44 هزار تماشاگر در میلان برگزار شده است ، افراد زیادی ناقل این ویروس بوده اند که نتیجه آن همانند ترکیدن یک بمب بیولوژیکی به آلوده شدن درصد زیادی از این جمعیت ، مریضی بسیاری از بازیکنان این دو تیم و تبدیل شدن دو کشور ایتالیا و اسپانیا به آلوده‌ترین کشورهای اروپا به این ویروس بوده است .

ویزا و کرونا

زمانی که بسیاری از محدودیت موجود در اروپا اجازه ورود تابعین و شهروندان اروپایی به خاک همسایه خود را هم نمی دهند ، نمی‌توان انتظار زیادی از برقراری شرایط سفر اتباع کشورهای آسیایی ، به خصوص ایرانیانی که در شرایط عادی و وضعیت سفید نیز مراحل دشواری را برای سفر به این قاره می پیمایند داشت .

در همین رابطه پرواضح است که افرادی با نیت داشتن سفری تفریحی به اروپا ، سلامت خود را در اولویت دیده و این سفر را به موعد دیگری موکول می کنند ، این در حالیست که عده دیگری به دلیل داشتن قرارهای کاری ، لزوم شرکت در آزمون‌های تحصیلی یا کلاس درس ، مباحث پزشکی و اضطرار بستری شدن در یک مرکز درمانی و ده‌ها علت ضروری دیگر در بلاتکلیفی مطلق مانده و نه می توانند از سفرشان بسادگی چشم‌پوشی کنند و نه می توانند به خواسته خود برسند .

همانطور که پیشتر بدان اشاره شد ، بیش از آنکه یک گردشگر با ویزای شینگن کرونا محتاج سفر به کشوری اروپایی باشد ، این کشورهای حوزه شینگن هستند که به درآمد قابل توجهی که از ورود توریست‌ها به سرزمینشان وارد می شود نیاز دارند .

در همین رابطه اگرچه تصمیم جمعی آن‌ها مبنی بر بستن مرزها و حتی سفارتخانه هایشان در کشورهای دیگر بود ، اما با پیدا شدن نخستین بارقه های امید و نزولی شدن روند رشد این بیماری ، ابتدا آلمان و فرانسه که آمار نسبتاً بهتری در مرگ و میر یا بهبود بیماران کرونایی خود داشتن مرزهایشان را گشوده و پس از آن‌ها ایتالیا ، سوئد ، سوئیس ، اتریش ، اسپانیا و مجارستان نیز مرزهای خود را بر روی دیگر اتباع حوزه شینگن و اتحادیه اروپا گشود تا این قاره مجدداً به شرایط استاندارد خود بازگردد .

ویزای شینگن در ایران

با کنترل ، رعایت نکات پیشگیرانه و پیدا شدن روش‌های تعدیل و درمان کرونا ، وضعیت بسیاری از کشورها به قبل از شیوع این بیماری (نه به طور کامل ، اما در حدی استاندارد و قابل قبول) برگشته است . این در حالیست که ما در کشورمان وارد موج دوم این بیماری شده‌ایم .

با توجه به اینکه ورود مجدد اتباع کشورهایی با وضعیت قرمز می تواند به انتقال مجدد این ویروس به کشوری اروپایی منجر شود ، اجازه ورود این افراد به کلی صادر نشده و حتی اگر ویزای شینگنی هم در کار باشد ، پرواز مستقیمی برای آن وجود ندارد ؛ این در حالیست که حتی کشور ترکیه نیز مرزهای خود را بر روی همسایگان خود بسته است .

در نتیجه اینکه روند اخذ ویزای شینگن تا زمانی که شیوع آن به روندی نزولی و ثابت نرسد پیشرفتی در ایران نخواهد داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *