ویزای شینگن یکساله
اشتراک گذاری مطلب

در این مطلب قصد داریم به صحبت در مورد ویزای شینگن یکساله بپردازیم ، وجود داشتن یا نداشتن آن را بررسی کنیم و در صورت وجود شرایط و قواعد دریافت آن را بیان کنیم. به صورت کلی ویزای شینگن به پنج نوع A ، B ، C ، D و VLT تقسیم بندی می شود که ما در ادامه به معرفی و بررسی هر کدام می پردازیم تا به این موضوع پی ببریم که کدام یک از حالت های ویزای شینگن دارای مدت اعتبار 1 سال می باشد.
ویزاهای شینگن نوع A و B را ویزاهای ترانزیتی می نامند. این دو نوع ویزا اعتبار بسیار کمی دارند و هدف از ارائه آنها هموار کردن راه افرادی است که قصد دارند از طریق خاک یک کشور شینگن به کشور سومی برسند. به عنوان مثال افرادی جهت رسیدن به کشور مقصد خودشان به دلیل تداخل برنامه های هواپیماها و یا نبود بلیط هواپیمای مستقیم به مقصد مورد نظر ، مجبورند تا در یک کشور عضو شینگن از هواپیما پیاده شده و در همان فرودگاه هواپیمای جدیدی را با بلیطی که از قبل رزرو کرده اند سوار شوند و به مسیر خود به سمت کشور مقصد ( غیر شینگن ) ادامه دهند ؛ و یا ممکن است فردی قصد سفر زمینی داشته باشد که نیاز دارد برای رسیدن به مقصد از خاک یک کشور شینگن عبور کند ؛ در چنین مواقعی از ویزای شینگن A و B استفاده می شود که حداکثر اعتباری کمتر از یک هفته دارند.
عمومی ترین ویزای شینگن نوع C آن است که نسبتاً کوتاه مدت بوده و مدت اعتبار آن در زمان صدور و بسته به اینکه هدف مسافر از سفر به شینگن چیست مشخص می شود. ویزای نوع C خود به سه دسته تقسیم بندی می شود. ویزای یک بار ورود و ویزای دو بار ورود از معمول ترین ویزاهای نوع C هستند که به خصوص برای ایرانیان صادر می شوند. این ویزاهای که ماهیت گردشگری دارند عموماً با اعتبار 1 ماه صادر می شوند که اغلب بیش از 15 روز نمی توان به وسیله آنها در خاک شینگن تردد کرد.
هیچ کدام از موارد فوق نیاز فردی که به دنبال اقامت یک ساله در محدوده شینگن است رفع نمی کند اما باید بدانید که اگر به دنبال ویزای شینگن یکساله هستید ویزای C چندبار ورود یا همان ویزای مولتی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. ویزای مولتی نوع دیگری از ویزای شینگن نوع C است که به فرد دارنده این اجازه را می دهد تا در مدت زمان قانونی به تعداد نامحدود به محدوده شینگن وارد شده و یا از آن خارج گردد.
به عنوان توضیحی در داخل پرانتز باید توجه شما را به این نکته جلب کنیم که مدت اعتبار ویزای شینگن با مدت مجاز اقامت فرد متفاوت است. مثلاً ویزای مولتی که شما دریافت می کنید ممکن است 6 ماه اعتبار داشته باشد اما تنها 90 روز از آن را می توانید در کشورهای شینگن حاضر باشید و در 90 روز دیگر اجازه ورود به این منطقه را نخواهید داشت.
ویزای مولتی شینگن بسته به نظر افسران ویزا در سفارتخانه و مدارکی که شما برای اخذ آن ارائه می کنید می تواند با 3 ماه ، 6 ماه و یا 1 سال اعتبار صادر شود اما نکته ای که در این میان باید به خاطر داشته باشید این است که اگر شما موفق به دریافت ویزای شینگن یکساله از نوع مولتی شدید به این معنی نیست که می توانید یک سال را بدون دغدغه در این منطقه سپری کنید. شما باید در هر 6 ماه ( 180 روز ) حداقل 3 ماه ( 90 روز ) را خارج از خاک شینگن بگذرانید و به این ترتیب اگر اعتبار ویزای شما یک ساله است شما تنها می توانید در دو بازه زمانی 90 روزه یعنی حداکثر 180 روز از یک سال را در خاک شینگن تردد کنید.
نکته ای که به عنوان یک قانون نانوشته در سفارتخانه های کشورهای عضو شینگن رعایت می شود این موضوع است که عموماً به جز موارد خاص ، برای افرادی که برای اولین بار قصد دریافت ویزای شینگن دارند ویزای مولتی صادر نمی شود و این افراد اغلب موفق به دریافت ویزای یک بار ورود و یا حداکثر دوبار ورود می شوند. پس از اینکه حداقل یک بار ویزای سینگل یا همان یکبار ورود دریافت کردید پس از پایان اعتبار آن می توانید درخواست ویزای مولتی دهید که البته در صورت موافقت باز هم حداکثر تا 6 ماه اعتبار به شما داده خواهد شد. ویزا های یکساله عموماً در دفعات بعدی و در صورت مساعد بودن همه شرایط صادر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *