اشتراک گذاری مطلب

ویزای شینگن

همانطور که در مقالات مرتبط اشاره شد ، ویزای شینگن به مجوز ورود به 26 کشور اروپایی ( از جمله آلمان ،فرانسه ، ایتالیا ، فنلاند ، ایسلند ، هلند ، پرتغال ، اسپانیا ، سوئد ، سوییس و …  ) اطلاق می گردد که فرد دارنده آن ، قادر به  عبور از تمامی مرز های این محدوده می باشد . همانطور که مستحضر هستید ، ویزای شینگن دارای مدل های مختلف با میزان آزادی و ابتکار عمل متفاوت می باشد . بطور مثال در شاخه ویزای شینگن ، 4 نوع  A، B ،C  (عادی) و D(ملی) وجود دارد که میزان صلابت و حوزه اختیارات روادید فرد دارنده آن را مشخص می نماید . در این تقسیم بندی ویزای شینگن نوعA  ، با توجه به این مساله فرودگاه های بین المللی هر کشور جز خاک آن ها محسوب نشده و خارجیان می توانند در آن ها حضور به هم برسانند ، فرد دارنده این ویزا می تواند فقط در فرودگاه ( برای تعویض هواپیما ) حضور یافته و حق خروج از محدوده آن را ندارد . در ویزای شینگن نوع  B  فرد دارنده آن ، می تواند از فرودگاه خارج شده ، از خاک کشور مذکور عبور کرده و ظرف نهایتا 5 روز ، به کمک تاکسی ، اتوبوس و یا اتومبیل شخصی به بیرون از محدوده شینگن نقل مکان کند . ویزای نوع C  نیز ویزای توریستان می باشد که همه خواسته های یک مسافر را برآورده کرده و نهایتا ویزای D  که دارنده آن حق استقرار در این منطقه به مدت 3 ماه ( از 6 ماه سال ) را داراست و بیشتر مناسب افرادیست که مکررا به اروپا سفر می کنند . هزینه های ویزای شینگن با توجه به قصد سفر ، سن مسافر ، میزبان اولیه ( درگاه مراجعه ) و سایر عوامل متغیر می باشد اما معمولا مبالغ غیر استرداد و تقریبی 300.000 تومان برای 3 نوع اول و مبلغ 500.000 تومان را برای نوع  D  میطلبد . ناگفته نماند که ویزای شینگن به معنای حق مسلم ورود به خاک یک کشور نمی باشد بلکه اجازه ای برای خروج از کشور مبدا و رسیدن به مرزهای کشور میزبان است . از مهمترین دلایلی که ویزای شینگن به ورود به محدوده شینگن منتج نمی شود ، می توان به عدم جلب نظر مامورین مرزی اشاره کرد . به زبان ساده تر ، اگر فردی نتواند صحت مدارک هویتی ، دلیل سفر به کشور فوق الذکر ، ارائه آدرس محل اقامت- مدارک آن و توانایی مالی خود مبنی بر اقامت و خروج خود را اثبات کند ، اجازه ورود به این محدوده را نخواهد داشت ؛ لازم به تاکید مجدد است که این اتفاق در زمانی میافتد که به هر نحوی ، فرد خارجی قصد دور زدن قوانین و عبور غیر موجه از مرزهای شینگن را داشته باشد . از دیگر تقسیم بندی های ویزای شینگن می توان به مدت زمان اعتبار آن ها نیز اشاره کرد ، بطور مثال ویزاهای 1 بار ، 2 بار و چند بار ورود که تعیین کننده تعداد دفعات ورود و خروج گردشگران در مدت زمان خاصی در محدوده شینگن می باشند که در صورت رعایت نشدنشان ، می توانند منجر به تمام شدن دوره اقامت افراد خارجی گردند . از مهمترین مدارک اخذ این ویزا نیز می توان به فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا ، ترجمه تمامی صفحات شناسنامه ایرانی ، داشتن  گذرنامه ، اسناد رسمی شغلی و منابع مالی یا مدارکی که تمکن مالی فرد را مشخص کند ( مانند پرینت بانک ، اسناد مالکیت خانه ، زمین ، ماشین و … ) ، بیمه سفر ، بلیط رفت و برگشت ، مدارکی دال بر داشتن میزبان و یا مدارک رزرو هتل اشاره کرد .

ویزای شینگن

همواره در طول تاریخ ، پادشاهان ، رهبران و دولت های گوناگونی وجود داشته اند که قصدتصرف تمامی سرزمین های این کره خاکی را داشته و حکومت به جهان رویای آن ها بوده است ؛ از این روی بارها پیش آمده است که بخش عمده ای از قاره اروپا تحت سیطره حکومتی خاص قرار گرفته و زیر یک پرچم به حیات خود ادامه دهند که از مهمترین آن ها می توان به دوره اوج قدرت امپراطوری روم ، امپراطوری فرانک ، امپراطوری ناپلئون و پس از آن نازی ها اشاره کرد . پس از جنگ های جهانی ، سردمداران قلمروهای اروپایی ، با توجه به پیامدهای ناگوار جنگ به این نتیجه رسیدند که نیاز مبرمی به ایجاد اتحاد و یکپارچگی میان اروپاییان وجود دارد ، اتحادی که علاوه بر حفظ آرامش در داخل خاک اروپا ، سبب می شد که دشمنان احتمالی آن ها ( شوروی ، آمریکا ، ژاپن و … ) نیز فکر تجاوز به این ناحیه را از سر بیرون کنند . از این روی زمینه ایجاد کشوری واحد تحت عنوان «اتحادیه اروپا» به وجود آمده و بواسطه قراردادها و معاهدات فراوان ( از قبیل معاهده پاریس ، معاهده روم ) محقق گشت . اتحادیه اروپا که در حال حاضر دارای 28 عضو (کشور) می باشد ، دارای سیاست های هماهنگ اقتصادی و سیاسی می باشند . علاوه بر واحد پول مشترک خود (یورو) که در شرف 19 سالگی خود می باشد ، این دولت ها دارای قوانین یکسان و همسویی در زمینه های تصمیم گیری های سیاسی ، کشاورزی ، شیلات و صد البته گردشگری می باشند . این اتحادیه همچنین به دیگر کشورهای اروپا که دارای پیشنیازهای حداقلی هستند اجازه ورود به محدوده خود را داده و از سویی دیگر کشورهایی که مسبب افت و ضعف یکی از فاکتورهای اقتصادی و سیاسیشان شوند از جمع خود خارج می کنند . طبق توافقات انجام شده ، شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا می توانند بدون نیاز به ارائه پاسپورت و اخذ ویزا ، آزادانه در کشورهای دیگر محدوده فوق تردد داشته و زندگی کنند . اجازه تردد فقط به شهروندان این محدوده ختم نشده و شامل تمامی انسان ها با هر تژاد و قومی می شود ، به شرط اینکه دارای ویزای شینگن باشند . ویزای شینگن مانند ویزای کانادا نیست ، در واقع مجوزی برای کسانیست که ساکن محدوده فوق نبوده و قصد تحصیل ، کار ، زندگی و یا تفریح در این منطقه را دارند . با نگاهی دقیقتر به ویزای شینگن و محدوده آن ، می توان این مطلب را به اطلاعات فوق افزود که بریتانیا ( انگلیس ، اسکاتلند ، ایرلند شمالی و جنوبی و ولز ) و کشورهای شرق اروپا ( کرواسی ، رومانی، بلغارستان، قبرس ) از قانون شینگن تبعیت نکرده و از سویی دیگر کشور های اسکاندیناوی و سوییس علی رغم عدم عضویت در اتحادیه اروپا ، عضو محدوده شینگن می باشند . با اینکه هر کشور عضو ویزای شینگن شرایط مختص به خود برای اجازه ورود به کشورش میطلبد ولی کلیات اخذ ویزای شینگن از تمامی آن ها یکسان می باشد . علاوه بر ارائه مدارک شناسایی و فرم های درخواست ویزای شینگن فوری ، داشتن پول( هزینه ورود ، اقامت و خروج )  اصلی ترین فاکتور اعطای ویزای شینگن می باشد . از رایجترین انواع ویزای شینگن نیز می توان به شینگن عادی ( ویزایی با زمان انقضا ) ، شینگن منطقه ای ( که فقط برای کشور و کشورهاییست که از قبل به صورت مکتوب درخواست حضور در آن ها داده شده و مورد تائید قرار گرفته باشد ) و شینگن ملی که در صورت اقامت دائم و موقت ( چند ساله ) اهدا شده و در صورت نیاز تمدید می گردد ، اشاره کرد .

ویزای مولتی شینگن 

این نوع ویزا همان ویزای شینگن نوع c می باشد که  برای افرادی کاربرد دارد که ضمینه تجارت و کار به کشورهای محدوده شینگن مسافرت می کنند و افرادی هستند که می خواهد سفر های کوتاه مدت برای کسب و کار به کشورهای مختلف انجام بدهند و مکرر این کار را انجام می دهند .

این نوع از ویزای شینگن مزایای خاص خود و معایب خاص خود را نیز دارد که ما در اینجا به تشریح این موارد در مورد ویزای شینگن مولتی می پردازیم .

اگر شما قصد اقامت در کشور را در حوزه ویزای شینگن را داشته باشید شما نیاز به این نوع ویزا پیدا می‌کنید علت این که شما نیاز به  ویزای مولتی دارید این است که شما برای بردن و آوردن مدارک و رفت و آمد به کشوری که قصد ادامه زندگی خود را در آن دارید نیاز به رفت و آمدهای مکرر دارید که همه رفتارها و آمد ها شامل هزینه‌های زیادی مانند ترجمه مدارک شما خواهد بود .

پس بهتر از نوع ویزا را انتخاب کنید که بتوانید هزینه‌های خود را کاهش دهید شما با استفاده از این نوع ویزا می توانید به راحتی هزینه های خود را مدیریت کرده و یک ویزای شینگن با هزینه مناسب تهیه نمایید . برای اینکه شما در صف های طولانی مدت نیاستید و بتوانید به راحتی به کشور مقصد سفر کنید این و خیلی از موارد دیگر راحت شوید بهتر است از نوع ویزای شینگن استفاده کنید که بتوانید دائماً از آن بهره ببرید و نیاز به دوباره کاری نباشد .

البته این ویزا صرفاً به منظور مهاجرت استفاده نمی‌شود و افرادی که برای کسب و کار خود نیاز به  مراجعه به کشور های مختلف را به صورت مداوم دارند می توانند از این ویزا استفاده کنند . جالب است بدانید که اگر شما بتوانید ویزای شینگن نوع c یا مولتی را تهیه نمایید یکی از محاسن آنها این است که اگر زمانی بخواهید به کشورهای دیگر مسافرتی داشته باشید به راحتی ویزای آن کشور ها را نیز می‌توان تهیه کنید ، زیرا اعتبار  که این ویزا پاسپورت شما میدهد بسیار بالا می باشد . مدت زمان اصلی ویزای مولتی همان ۶ ماه است اما شما می توانید تا ۴ سال نیز از این نوع ویزا استفاده نمایید و برای شما کارایی خواهد داشت .

نکات مهم در هنگام اخذ ویزای شینگن

در اینجا به بررسی یک سری از نکات کلی می‌پردازیم که در هنگام اخذ ویزای شینگن ممکن است برای شما راهگشا باشد .

 • اولین نکته وقتی است که شما به سفارت مربوطه مراجعه می‌کنید سعی کنید که همواره به  یکی از سفارت های مراجعه کنید که راحت ترین ویزای شینگن را می توانید از طریق دریافت کنید. البته اگر شما برای اخذ درخواست و هدفی خاص سفر می کنید مثلا اگر قصد دارید در کشور سخت گیری مانند آلمان پروزه کاری داشته باشید بهتر است که به سفارت همین کشور مراجعه کنید. زیرا ممکن است با رد ویزای شینگن مواجه شوید، اما برای افرادی که برای سفرهای توریستی و یا مقاصد گردشگری قصد اخذ ویزای شینگن را دارند بهترین گزینه انتخاب راحت ترین آنهاست .
 • سعی کنید با ماموری که برای اخذ ویزای شینگن با شما مصاحبه می کند طوری صحبت کنیم که از تمکن مالی شما اطمینان خاطر حاصل کند و مدارک لازم برای اینکه خیالشان از بابت برگشت شما راحت باشد را به آنها ارائه دهید در این صورت به راحتی برای ویزای شینگن خود می توانید موافقت کسب نمایید .
 • همواره در نظر داشته باشید مدت زمان تمامی ویزاهای شینگن ۶ ماه است که شما می توانید برای اخذ انواع مختلف آن اقدام نمایید .
 • نقص در پرونده دارید یا مشکلی که خودتان را از آن آگاه هستید مانند سوء سابقه را حتما به آژانس هواپیمایی مد نظر شما که قصد دارد برای ویزای شینگن شما اقدام نماید در جریان قرار دهید، زیرا در صورت عدم اطلاع دادن ممکن است کار ویزای شما تا آخرین مرحله کارها پیش بروید اما مطمئن باشید اگر که هر راهکاری وجود داشته باشد که بتواند به شما کمک کند ، آنرا آژانس هواپیمایی بهتر می داند و با مشخص نکردن این موضوع توسط شما سفارتخانه به این موضوع پی میبرد و تمام پول و هزینه و زمانی که گذاشته اید را از دست می هید .
 • قبل از اقدام برای ویزای شینگن هدف خود را از دریافت ویزای شینگن مشخص نمایید ، که حداقل خودتان بدانید که برای چه منظور این کار را انجام دهید زیرا اگر هدف خاصی از ویزای شینگن داشته باشید ۱۰۰% ویزای شینگن شما رد خواهد شد، بنابراین این نکته را هم باید مد نظر قرار بدهید که هدفگذاری در هر کاری مهم ترین قسمت آن کار است .
 • از ارائه مدارک جعلی و همچنین مدارک فاقد هویت و اعتبار به سفارتخانه جداً پرهیز کنید زیرا این مدارک نه تنها باعث رد ویزای شما می‌شود بلکه باعث می‌شود زمانی را نیز نتوانید برای درخواست مجدد اقدام نمایید .
 • در صورتی که در گذشته سفر خارجی نداشته و مهری در پاسپورت شما درج نشده باشد ، برای ویزا شینگن اقدام نکنید زیرا این اقدام با شکست مواجه می شود برای دریافت ویزای شینگن حداقل باید دو سفر خارجی داشته باشید .
 • اگر در کشور مقصد شینگن بستگانی دارید که آنجا منتظر شما هستند به شما پیشنهاد می کنیم که برای آن کشور اقدام به ویزای شینگن و احتمال برنگشتن شما وجود دارد و سفارتخانه از این موضوع آگاه است بنابراین احتمال اینکه ویزای شینگن برای شما صادر کند بسیار پایین است .
 • در  هزینه هایی که انجام می دهید دقت فرمایید زیرا تمامی هزینه ها برای مراحل مختلف ویزای شینگن قابل عودت نمی باشند پس با اطمینان از راهی که در آن قدم بر میدارید گام بگذارید زیرا در صورتی که مشکل جدی برای رد ویزای شینگن شما وجود داشته باشد این هزینه قابل عودت نیست.
 • کلیه مدارک ترجمه شده شما نیاز به مهر رسمی دادگستری دارند که این کار عمولا توسط آژانس یا دارالترجمه ای که با آن در ارتباط هستید انجام خواهد پذیرفت.
 • درخواست ویزای خود را می تواند 120 روز قبل از شروع سفر خود ارائه بدهید پس بهتر است برای اینکه مشکلی در برنامه هایتان پیش نیاید زودتر این کار را انجام دهید.
 • همواره برای پرسش هایی که از شما در سفارت کشور مقصد میشود ،پاسخ هایی آماده داشنه باشید تا بتوانید به نحو احسن  به سئوالات افسری که با شما مصاحبه را انجام می دهد بهترین پاسخ را بدهید و در نظر بگیرید تمامی این سئوالات را به زبان فارسی از شما می پرسند.
 • بهتر است قبل از اقدام برای اخذ ویزای شینگن اطلاعات کافی در مورد نوع ویزایی که قصد اخذ آن را دارید داشته باشد تا در آینده و در این پروسه نسبتا طولانی مجددا مسیر را به عقب بر نگردید.

یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که از ما در خصوص اخذ ویزای شینگن و سفر به اروپا پرسیده می شود این است که از طریق کدام سفارتخانه برای این کار اقدام کنم ؟ در وهله اول به یاد داشته باشید که سفارتخانه مورد نظر شما ، همان مقصد اولیه سفرتان نیز می باشد . پس چنانچه قصد سفر به فرانسه را داشتید اما سفارت یا کارگزاری کشورهایی مانند لتونی ، اسوونی ، اسلواکی ، یونان ، جمهوری چک و … به مشقت کمتری به شما وقت مصاحبه می دادند ، این نکته رادر نظر داشته باشید که نمی توانید مستقیماً به فرانسه بروید و ابتدا باید وارد خاک کشور صادر کننده ویزای شینگن خود شوید .

در وهله بعد باید بدانید که برداشته شدن مرزهای کشورهای اروپایی روی دیگری مختص اتباع خودشان می باشد ، پس با خیال اینکه در سفرتان روزی در بارسلون ، روزی در مارسی ، روزی در لیسبون ، روزی در ونیز و روزی در وین سپری خواهید کرد راهی این سفر نشوید . در چنین سفرهایی به ویژه در مرتبه اول ، محدودیت هایی در کشورهای مقصد شما وجود دارد و شما قادر نخواهید بود تا آزادانه هر 26 کشور عضو را از نزدیک ببینید . به طور مثال چنانچه قصد گردش در چهار کشور مختلف را دارید ، موظف به ذکر نام دقیق آن ها و ارائه اطلاعاتی که از شما می خواهند هستید .

و اما کنسولگری کدام کشور برای اخذ ویزای شینگن مناسب است ؟ بی تردید اولین مقصد سفر همان بهترین سفارت برای اقدام است (لذا بی دلیل نیست که همه روزه صف تشکیل شده جلوی درب سفارتخانه آلمان در چهارراه استامبول یا فرانسه و ایتالیا در خیابان نوفل لوشاتو طویل تر از صفوف سفارت خانه های مجارستان یا لهستان در بلوار آفریقا می باشد ) ، از این گذشته کشورهای سرشناس به دلیل داشتن زیرساخت های لازم برای جذب توریست و کنترل آن ها در خاک خود ، از پذیرش مراجعین واجد الشرایط واهمه ای ندارد ، این در حالیست که کشورهای کمتر توسعه یافته این محدوده از خیر منافعی که گردشگران متعدد برای ایشان در بر دارند گذشته و تنها به افرادی با شاخص های ممتاز و قابل توجه اجازه ورود به خاک اروپا را می دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *