ویزای ملی آلمان
اشتراک گذاری مطلب

ویزای ملی آلمان : در بررسی وضعیت افرادی که قصد سفر به اروپا را دارند ، با کنار گذاشتن آن هایی که به قصد سیاحت ، به عنوان یک توریست وارد خاک اروپا شده یا در پی حصول اهدافی کوتاه مدت مانند کسب سلامتی در پی گذراندن دوره نقاهت با ویزاهای درمانی هستند ، عموم افرادی که به این به این قاره سفر می کنند مشغول به انجام فعالیتی می باشند که بیشتر از 15 روز مجاز استقرارشان با ویزای گردشگری زمان لازم داشته و نیازمند حضوری طولانی مدت می باشند .

در همین رابطه به گونه ای از ویزای شیگن برمی خوریم که «ویزای ملّی» نام داشته و زمینه ساز حضور طولانی مدت یک متقاضی غیر بومی در داخل مرزهای شینگن می شود .

ویزای ملی چیست ؟

همانطور که بدان اشاره شد ، ویزای ملی (National Visas) مدل خاصی از روادید اروپاییست که ما آن را با نام “ویزای نوع D” نیز شناخته و برای زمان مشخص با هدف معینی به قصد سفر به محدوده شینگن صادر می گردد . در این نوع ویزا با تعیین 6 ماه از سال ، اجاره حضور یک مسافر به مدت 90 روز (یعنی نیمی از این موعد) را به صورت یک بار یا چند بار ورود صادر می کنند .

زمانی که این ویزا توسط کشور خاصی صادر می شود ، این ویزا به نام همان جا نیز شهرت یافته ، در نتیجه ویزای ملی آلمان در حقیقت ویزای نوع D صدر شده توسط سفارتخانه این کشور است که بنا به دلایلی موجه به متقاضی آن اعطا شده است .

زمانی که از حضور بلند مدت سخن می گوییم معمولاً بدین معناست که این فرد دارای کاری ضروری در خاک اروپا و آلمان است ؛ این در حالیست که چنانچه این فرد مسافر دارای ثروت زیادی بوده و با صرف هزینه های سنگین ، به طور بی وقفه هم در سفر تفریحی خود در حال سود رسانی به این کشور باشد ، به دلیل اینکه عدول کردن وی از موعدی مجاز قانونی نیست ، با اتمام اعتبار روادیدش مجبور به ترک این قلمرو می باشد .

با توجه به این توضیحات افراد زیر – به تائید وبسایت رسمی سفارت جمهوری فدرال آلمان در ایران – مشمول استفاده از ویزای ملی آلمان می باشند .

ویزای ملی آلمان به چه افرادی داده می شود ؟

دانشجویان

دانشجویانی که برای اهداف آموزشی به این کشور سفر می کنند خود به دو گروه اصلی تقسیم می شوند :

  1.  آن هایی که در کشور خود دانشجو بوده اما به منظور تکمیل پروژه های علمی یا پژوهشی نیازمند حضور در خاک آلمان هستند یا در این کشور مشغول به تحصیلند و
  2. افرادی که قصد ثبت نام در دانشگاه های آلمان را داشته و می خواهند در دوره های آموزشی و پژوهشی مناسب با شرایط خود (بنا به میزان تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی ، داشتن پیش نیاز های مقاطع پایینتر ، نمرات کسب شده در کشور خود و …) شرکت کنند .

با گذر از اینکه در صورت کسب رضایت و جلب نظر افرادی تصمیم گیر در این مورد (یعنی مصاحبه کنندگان و آن هایی که مدارک تسلیم شده را بررسی می کنند ) ویزایی یکساله به فرد تعلق می گیرد ، باید افزود که طبق جدول زمانی این سامانه در خصوص اعطای وقت سفارت به این افراد ، دانشجویان گروه یک طی 3 الی 4 هفته پس از ارسال درخواست آنلاین خود اجازه حضور در سفارت را می یابند ، این در حالیست که برای دانشجویان گروه دو این زمان ممکن است به یک سال بعد نیز بیافتد !

در ادامه گفتنیست که طبق این تقسیم بندی دارندگان بورسیه تحصیلی یا فرصت های مطالعاتی دوره دکترا یا فوق لیسانس با داشتن مدرک زبان در کمتر از یک ماه راهی سفارت آلمان می شوند ، در حالی که سایر افراد متقاضی اقامت‌های دانشجویی و حتی دانش آموزی یا دوره های یادگیری زبان در حال حاضر زودتر از یکسال از زمان ارسال درخواستشان پذیرفته نخواهند شد .

افراد شاغل

در ادامه می توان گفت که ممکن است یکی از ده ها شرکت معتبر و بین المللی آلمانی به تجارب یا دانش یک فرد غیر اروپایی که ارائه ویزای شینگن از سوی وی ضروریست نیاز داشته باشد . طبیعیست در جوامع سرمایه که اصالت سود حرف اول را می زند ، حضور یک فرد به مدتی طولانی در خاک آنان تضادی با منافع ایشان نداشته و می تواند در آنجا بماند .

در نتیجه اینکه علاوه بر افرادی که برای کار یا پژوهش در مجموعه های مذکور به آلمان سفر می ‌کنند ، ورزشکاران (مثلاً فوتبالیست های شاغل در بوندسلیگا) ، هنرمندان (که مردم از آثار یا تورهای آنان استقبال می کنند) و متخصصانی که مهارتشان به خلق ارزش افزوده ای می انجامد نیز می توانند از ویزای ملی آلمان منتفع شوند .

گفتنیست که فردی اگر پیش از این دارای جایگاهی شغلی در آلمان نبوده و همینک بخواهد بدین منظور اقدام کند ( یعنی جستجو برای یافتن یک شغل ، گذراندن مراحل ارزشیابی صلاحیت فنی وحرفه ای یا گذراندن دوره های یادگیری یک مهارت) هم مانند دانشجویان تازه وارد ، باید از زمان ثبت درخواست تا حضور در سفارت یک سال صبر کند .

موارد خاص

در مقدمه این مطلب گفته شد که در این نوع ویزا موارد پزشکی را در نظر نمی گیریم ، اما چنانچه فردی در مدت 2 هفته سلامت خود را به دست نیاورد چه ! آیا با همان حال نامساعد باید به کشورش بازگردد ؟مسلماً خیر. در نتیجه ویزای ملی آلمان در شرایطی خاص مانند موارد پزشکی نیز ممکن است تا مداوای کامل فرد صادر شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *