ویزای کانادا با مدرک دیپلم
اشتراک گذاری مطلب

ویزای کانادا با مدرک دیپلم : در یادداشت قبلی که تحت عنوان « ویزای تحصیلی کانادا برای دبیرستان » تقدیم حضورتان شد ، اندکی در خصوص اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای نوجوانانی که در حال تحصیل در مدارس ایران بوده و قصد دارند تا دوره های مقدماتی و پیش از دانشگاه خود را در کانادا بگذرانند ، سخن گفتیم . حال با تصور اینکه فردی دارای دیپلم ایران بخواهد به ادامه تحصیل در کالج یا دانشگاه های این کشور بپردازد ، به ادامه این مبحث می پردازیم .

نظام آموزشی ایران ، از زمان پهلوی اول تا به امروز که به شکل مدرن و نوین درآمده است ( در برابر سیستم آموزشی سنتی مکتب خانه ها ) ، دارای نواقص و ناهمگونی های فراوانی بوده که تدریس مطالب غیر مفید ، وجود درس های غیر کاربردی ، ساعات و روزهای بد برگزاری کلاس ها ، عدم تسلط کافی آموزگار به درس و … از بارزترین مصادیق این ناهمخوانی بشمار می روند . اگرچه مسئولین کشور ، به ویژه دست اندرکاران رده بالای آموزش و پرورش با تغییر چند باره نظام آموزشی ، تقلیل و تسهیل سرفصل ها ، تعویض و بهبود شرایط فیزیکی و محتوای دیداری کتب و غیره ، سعی در بهبود این شرایط داشته اند اما مطلبی که همواره وجود داشته و برای بسیاری از دانش آموزان عذاب آور است بالا بودن سطح علمی دروس ( مخصوصاً زیر شاخه های ریاضی و علوم تجربی ) می باشد . به عنوان مثال دروس دوره متوسطه در سال های پیش از انقلاب به حدی گسترده بوده و در عمق مطلب پیشروی داشته اند که گاهاً با مدارک کاردانی و یا کارشناسی کنونی مقایسه می شوند . به عنوان مثال مبحث مثلثات که در سال های اخیر به عنوان یکی از فصول کتب ریاضی مطرح می باشد ، در گذشته خود دارای کتابی مجزا بوده است و باز این در حالیست که در کشورهای پیشرفته ، این مطالب در دانشگاه ها تدریس می شود . از این روست که دانش آموزان ایرانی ، به هنگام مراجعه به کشور های توسعه یافته و تحصیل در آن ها با مدرک دیپلم ( مشخصاً اخذ ویزای کانادا در این مقاله ) به هیچ عنوان با چالش عدم فهم دروس اینچنینی مواجه نمی شوند . این در حالیست که از سوی دیگر در مدارس خارجی به دلیل تمایل نظام آموزشی به حرکت آهسته و پیوسته علمی و پرداخت عملی به پدیده ها ، متقاضیان اخذ ویزای کانادا با مدرک دیپلم به دلیل عدم انجام آزمایشات زیاد در مدرسه های ایران ، درک شهودی زیادی از مسائل عملی ( مانند زیست شناسی و آزمایشات آن ) ندارند .

با گذر از این توضیحات و با فرض اینکه دانش آموز یا محصّل ایرانی در فهم کلیات مطالب درسی مشکلی ندارد ، درک سخنان آموزگار از مهمترین پیشنیازهای اخذ ویزای کانادا با مدرک دیپلم می باشد . مسأله تسلّط به زبان به عنوان یکی از معضلات تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم با کمی ممارست ، مطالعه و تمرین رفع شدنیست . از آنجایی که همه کشورهای پیشرفته دارای مراکز آموزش عالی نامداری می باشند ، تقاضا برای ورود به آن ها نیز زیاد می باشد ؛ اما چنانچه این افراد نتوانند با اطرافیان خود ارتباط کلامی برقرار کنند – حتی اگر دغدغه مالی هم نداشته باشند – جایی در این مراکز نخواهند داشت ؛ پس بی دلیل نیست که داشتن مدارک آیلتس و تافل با نمره ای مشخص از پیشنیاز های اخذ ویزای کانادا با مدرک دیپلم برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می باشد .

 

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم سبب می شود تا در پاره ای از مواقع ، دروس گذرانده شده در ایران مورد پذیرش طرف کانادایی قرار نگرفته و یا نمره آن بحث برانگیز شود . در توضیح مطلب اول ، می توان اینگونه گفت که برای دروس دینی و مذهبی ، پرورشی  و … ایران در کانادا معادلی وجود ندارد ، لذا عملاً فقدان آن حس شده و داوطلب تحصیل در کانادا ، موظف است تا به منظور رسیدن به حد نصاب واحد های پاس شده ، دروسی معتبر ولی غیر تخصصی را خوانده و جانشین آن کند ( مانند جبر و احتمال رشته ریاضی برای دانش آموزان علوم تجربی ) . در مورد بحث بر انگیزی نمره نیز می توان مساله را ب یک مثال شرح داد . در سال آخر دبیرستان در کانادا ، مطلبی آموزش داده می شود که در سال هشتم نظام آموزشی ایران تدریس می شود و مطلبی که دانش آموز سال آخر ما می خواند ممکن است با سطح سواد دانشجویان این کشور برابری کند . با توجه به این فعل و انفعالات ، مسئول پذیرش با بررسی نمرات سال آخر متقاضی توقع نمرات کامل در دروسی خاصی را دارد ، ولی وی به جای احتساب نمره 3-4 سال پیش شما که کمتر از سطح فعلی آن هاست ، به بررسی نمره سال جاری و مقایسه آن با سطح ساده دروس خود می پردازند ، در نتیجه دانش آموز را فردی با بهره هوشی کم یا تنبل پنداشته و داوطلب مورد نظر متضرر خواهد شد .

داشتن ویزای کانادا با مدرک دیپلم یکی از شروط ادامه تحصیل در این کشور بوده ولی تنها خواسته مسئولین کانادایی از شما نیست ، متقاضیان تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم باید علاوه بر حکم 12 ساله تحصیل مقدماتی خود ( دیپلم و پیش دانشگاهی ) با معدلی بالای 15 ، مدرک آیلتس و یا تافل با نمرات مورد نیاز ، توانایی بالای مالی در صورت بورسیه نشدن ، همخوانی رشته مورد نظر با سوابق تحصیلی و سایر مدارک لازم جهت خروج از ایران ( مانند پایان خدمت ) را داشته باشند ؛ همه این خواسته ها تنها مدارک لازم برای ثبت نام در مراکز مورد نیاز است ، مدارکی که از مقدمات اخذ خود ویزا مجزا بوده و در مقالات گذشته از همه آن ها ، تنها در قالب مدارک مورد نیاز ثبت نام یاد می کردیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *