پیکاپ ویزا
اشتراک گذاری مطلب

پیکاپ ویزا همچون بسیار دیگری از امور که وجود شخص خاصی برای تحقق و پیشبرد آن لازم نیست سبب شده است تا درج ویزا در پاسپورت توسط افراد متعددی به غیر سپرده شده و با واسطه قرار دادن آنان به سادگی انجام پذیرد .

با نظر کردن در زندگی روزمره خود نمونه های فراوانی را می بینم که در آن انجام کاری مشخص وظیفه ما بوده ، اما به دلایل متعددی بواسطه دیگران انجامشان می دهیم . به عنوان مثال در محل کار خود در تکاپوی ارسال نامه یا بسته ای به آن سوی شهر هستیم ، خودروی آلوده ما نیاز به شست و شو داشته و یا باک آن خالی از بنزین است ، پس از یک روز کاری نیازمند چایی گرم در محیط خانه برای زدودن خستگی از تن بوده و یا برای رفتن به یک مهمانی ملزم به طی مسیری با اتومبیل هستیم. گرچه در این مثال ها وجه اشتراک خاصی بین موارد مذکور دیده نمی شود ، اما با اندکی دقت می بینیم که همه این امور با اینکه در شرح وظایف ما آمده است ، اما با واگذاری به یکی از کارمندان ، خواهش مودبانه از دوستان و یا پرداخت اجرت انجام آن نیازی به دخالت مستقیم ما ندارند . به عنوان مثال بسته مذکور می تواند توسط پیک موتوری یا یکی از زیر دستانمان برده شود ، تمیزی اتومبیل بواسطه کارگران کارواش ، آماده شدن چای به لطف وجود همسر و همچنین طی مسیر فوق الذکر با کمک خودرویی دربستی یا آژانس امکان پذیر است .

همانطور که می بینیم در انجام این امور از یک سو وقت زیادی از ما در پی انجام این اعمال گرفته نشد ، نتیجه آن با زمانی که خود بشخصه آن ها را انجام می دادیم تقریباً یکیست و از همه مهمتر انرژی خاصی نیز برای انجام آن صرف نکرده ایم . در همین رابطه ممکن است در نظر اول هزینه های انجام این کار به عنوان عواملی منفی تلقّی شوند ، اما با محاسبه مخارج خود خواهیم دید که تفاوت پرداختی ها آنچنان هم محسوس نبوده و چنانچه در قسمتی هزینه ای کردیم ، از سویی دیگر جلوی خرجی اضافه گرفته شده است . به عنوان مثال در مواردی که هزینه ای صرف حمل و نقل می شود ، باید از خرج سوخت مصرفی که قرار بود خودمان مصرف کنیم کم می شد تا اصل پرداختی ها بدست آید و یا در هنگام شست و شوی اتومبیل ، میزان بهای مادی و معنوی آب شربی که هدر می رود در قیاس با آب چاهی که در کارواش استفاده می شود محاسبه گردد .

این مثال ها که به خوبی فواید برون سپاری امور – و در این مورد خاص پیکاپ ویزا – را نشان می دهد ، بیان می دارند که انجام اموری که امکان تحققشان توسط دیگران وجود داشته و با صرفه جویی هایی نیز در کمیت های مادی و غیر مادی همراه است ، باید به غیر سپرده شوند .

در مقالات مرتبط دانستیم که اخذ ویزای کشورهایی چون آمریکا ، ویزای کانادا یا انگلیس که در ایران سفارتی نداشته و یا کارگزاری های آنان به سختی امکان سفر به آن ها را فراهم می آورد در داخل خاک کشورمان غیر ممکن می باشد . از سویی دیگر افرادی هستند که نه به عنوان تفریح و سفری غیر ضروری ، بلکه به عنوان ادامه مراحل تحصیل ، درمان ، زندگی ، کار و … ملزم به انجام این سفر می باشند . با در کنار هم قرار دادن این دو محدودیت می توان گفت که تنها راه حصول این هدف سفر به کشورهایی نظیر ترکیه ، ارمنستان و امارات متحده عربی (بواسطه همسایگی با ما) و اقدام از طریق سفارتخانه کشورهای مذکور ( پیکاپ ویزا ) در این نواحیست .

می دانیم که انگشت نگاری و مصاحبه حضوری شرط لاینفک صدور ویزاست ، لذا افرادی که به درگاه یکی از کشورهای نامبرده به منظور اخذ ویزای خود رجوع می کنند ، مجبور به حداقل یکبار سفر به این محدوده و شرکت در این قرار ملاقات می باشند . پس از این جلسه که فرد پس از اتمام آن به کشور خود باز میگردد ، چنانچه صلاحیت وی برای انجام این سفر تعیین گردد ، ایمیلی برای وی ارسال می گردد که طی آن اجازه درج روادید کشور مقصد در آن ثبت شده است .

در این مرحله ، با فرض اینکه خود این شخص قصد سفر به کشور صادر کننده ویزا را نداشته باشد ، می تواند در کنار یک معرفی نامه ، پرینت ایمیل مذکور و پاسپورت امضاء شده خود را به نماینده قانونیش بسپارد تا وی به در عملی که به پیکاپ ویزا معروف است بر چسب و امضای افسر مهاجرت را دریافت نماید .

این مدارک معمولاً به صورت پست یا مسافری به نماینده مجموعه پیش روی در کشور مقصد می رسد ، عملیاتی که در عین سرعت بالا ، امنیت قابل توجهی نیز داشته و مدارک متقاضیان در بستری ایمن و تضمین شده جابجا می شوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *