پیکاپ پاسپورت
اشتراک گذاری مطلب

پیکاپ پاسپورت از جمله مباحثیست که متقاضیان سفر به برخی از کشورهای خارجی خاص – به ویژه هموطنانی که سابقه سفر های برون مرزی را نداشته اند – با آن دست به گریبانند و حول آن سوالات فراوانی را مطرح می نمایند ؛ لذت قصد داریم تا در این مقاله علاوه بر ذکر تاریخچه ای کوتاه از علت پیدایش این پدیده ، راه های تحقق آن را نیز بازگو کنیم .

روابط دیپلماتیک و بین المللی ، تعاملی نیست که در سال های اخیر به وجود آمده باشد و اساساً با به وجود آمدن اولین قلمروهای انسانی و پادشاهی ، در کنار جنگ ها و نزاع های بی پایان ، در لباس ایجاد روابط حسنه ، گسیل پیک به دیگر دربارها ، سفر تجار این دو مملکت به دیگری و ده ها نوع مراوده فرامرزی دیگر خودنمایی می کرده است .

اما اگر صورت امروزی آن را که با وجود دفاتر ثابت هر کشور در کشور دیگری در قامت دیپلماسی و سفارت خانه های آن ها  در نظر بگیریم ، دوره قاجار سرفصل تازه ای از آن در تاریخ روابط بین الملل ما گشوده است .

از این دوره تا انتهای حکومت پهلوی دوم ، کشورهای فراوانی وجود داشتند که با ایران روابطی حسنه داشته و امکان ورود به مرزهای آنان حتی بدون نیاز به ویزا نیز مقدور بود . با این حال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، وقایع متعددی اتفاق افتاد که سبب شد تا رابطه ما با برخی از کشورهای دنیا قطع شده ، حساسیت ها روی نام ایران بیشتر شود و امروزه به پیکاپ پاسپورت

نیاز داشته باشیم .

در بدو امر ، جمهوری اسلامی ایران با وجود رویکرد نه شرقی و نه غربی خود ، تنها روابط سیاسی خود را با دو کشور اسرائیل و آفریقای جنوبی قطع کرد ، چرا که اولی در اقداماتی خصمانه ، فلسطینیان را از خانه خود رانده و دومی نیز با داشتن نظامی آپارتاید ، سیاه پوستان این کشور را مورد تبعیضات نژاد پرستانه شدیدی قرار می داد ، در نتیجه ایران به عنوان نمودی از اخلاق اسلام محمدی و تمایل به ترویج آزادگی در جهان ارتباط خود را با این دو کشور قطع کرد (که بعده ها با از بین رفتن حکومت مذکور در آفریقا ، این رابطه از سر گرفته شد ) .

در سال های بعدی رخدادهایی که عمدتاً به دلیل کارشکنی های عوامل دشمن به وجود آمده و سر راه مردم ما قرار گرفتند سبب شد تا در حرکتی جهت دار و طرح ریزی شده ، مردمانی که یکی از معتبرترین پاسپورت های جهان را داشتند ، اینک در اثر اسلام و ایران هراسی های مکرر ، با سخت گیری های فراوانی حتی به کشورهای عربی وارد شوند .

ماجرای اشغال سفارت آمریکا یا لانه جاسوسی ، جنگ ایران و عراق و صف کشی همه دنیا (در قالب های گوناگون) در برابر ما ، چاپ کتاب سلمان رشدی و فرمان امام در خصوص مرتد خواندن وی ، حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی ، قضیه میکونوس (حمله تروریستی در آلمان) ، بمب ‌گذاری در مرکز همیاری یهودیان آرژانتین موسوم به واقعه آمیا ، اختلاف با کشورهای حاشیه خاور میانه از جمله با عربستان در حج سال 1366 ، امارات (بر سر جزایر سه گانه) و بحرین ( اتهام آنان به ایران حول تشویش و ترغیب شیعیان آنجا به شورش) ، مصر (حمایت ایران از قاتل پادشاه این کشور یعنی خالد اسلامبولی ) و … از جمله مهمترین رویدادهای چهار دهه اخیر بوده است که عموماً تاثیر بدی روی روابط بین الملل ما داشته اند .

با در نظر گرفتن اتفاقات سال های اخیر از جمله رخداد های سفارت انگلیس و عربستان ، واقعه تلخ عید قربان و منا ، کارشکنی های بی پروای صعودی ها و فعل انفعالات منطقه سبب شده تا علاوه بر ایران ، ارزش پاسپورت ساکنین خاورمیانه هم کم شده و در پی بزرگنمایی های غرض ورزانه و عدم قائل شدن تمایز میان ایرانی ها و سایر کشورهای همسایه (به ویژه گروهک های تروریستی) به آن ها در این زمینه جفای بزرگی شود .

با خواندن این یادداشت برایمان یادآوری شد که چرا برخی از کشورها در ایران فاقد سفارت خانه بوده و برای سفر به آن ها (مانند کانادا که با وجود اینکه مستقیماً هیچگونه نزاعی با آن ها نداشته ایم ، اما طبق سیاست های همسویشان با آمریکا و انگلیس با ما قطع رابطه کرده اند ) نیازمند پیکاپ پاسپورت هستیم .

پیکاپ (پیک آپ یا Pick up) به معنای “برداشتن” و “بلند کردن” است و پیکاپ پاسپورت به معنای بردن این مدرک شناسایی از کشوری به کشور دیگر – عموماً توسط شخص ثالثی – به منظور درج ویزا در آن می باشد . همانطور که گفته شد کشورهای زیادی در ایران سفارتخانه ندارند ، لذا نمی توان مستقیماً از داخل کشور برای مسافرت به آن ها اقدام کرد ؛ این در حالیست که ممکن است سفرمان بسیار حیاتی و لازم و الاجرا بوده باشد و به دلیل اینکه بدون ویزا هم نمی توان راهی آن جا شد در مسیری قرار خواهیم گرفت که از همه طرف بن بست می باشد . با توجه به این نکات ، تنها راه پیش روی ، مراجعه به کشورهای همسایه برای تائید این اجازه ورود می باشد ، اجازه ورودی که خود نیازمند سفری پر هزینه است . به همین دلیل مجموعه هایی نظیر «متین گشت آسمان» با اخذ پاسپورت متقاضیان و بواسطه نیروهای مستقر خود در کشورهای همسایه ، پاسپورت مذکور را به ویزای مقصدمورد نظر (ویزای کانادا)  مزین کرده و پروسه پیکاپ پاسپورت را انجام می دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *